Možná si také jednou za čas sednete ke starým albům nebo vyndáte zaprášenou krabici s časem poznamenanými fotografiemi a vrátíte se o pár let, možná i celé století zpátky. Pradědeček v rakousko-uherské uniformě, babička na sokolském sletu a tatínek v námořnických šatičkách. Děti ve školce i škole, maturitní tabla, sportovní party, taneční…

Pokusme se na našich stránkách s vaší pomocí zavzpomínat. Zalistujte ve svých albech a ty fotografie, které zachycují vaše předky, kolegy, spoluhráče, spolužáky i přátele při různých akcích, nám pošlete, případně přineste. My vám za to nabídneme vždy ve čtvrtek stránku plnou tváří a podělíme se o společnou vzpomínku na minulost .

Pokuste se zapátrat v paměti a ke každé fotografii připište pár základních informací. Třeba z kterého roku je, při jaké příležitosti byl snímek pořízen, kde, případně kdo je na něm - jestli fotbalisté z České Třebové nebo myslivecký spolek z Albrechtic. Přednost dáme záběrům historickým, což je smyslem této stránky. Sportovním kolektivům, třídním tablům, někdejším tanečním, spolkům, mimořádným setkáním i osobnostem, které byly právě u vás. Fotografii zpracujeme a v pořádku vrátíme. Pokud bude snímek z vašeho archivu zveřejněn, bude následně honorován sto korunami naší tvrdé měny. Předem vám děkujeme za pochopení i společnou snahu o zpestření stránek ve vašich novinách, které nás vrátí k mládí i k radosti, okamžikům, které, jak se říkává, „už dávno odnesl čas."

Psal se listopad 1989 a v naší zemi začala „sametová revoluce“. Několika dosud nepublikovanými snímky z České Třebové se vracíme k těmto historickým dnům. Není asi nutné k nim psát nějaký sáhodlouhý komentář. Snad jen, že byli lidé, kteří osobně přímo v pražském Melantrichu získávali již necenzurované tiskoviny a hned po jejich vydání je každý den přiváželi do České Třebové a veřejně je rozdávali, což bylo v prvních dnech spojeno i s nemalým rizikem.

Zájem o tiskoviny byl ovšem velký, ať už byly rozdávány u „morového sloupu“, nebo vylepovány na veřejných místech (plakátnicích či v nádražním vestibulu). Následovaly manifestace bedlivě sledované civilními příslušníky vlivných bezpečnostních orgánů i svého času známými osobami, jež se následně mnohdy silně angažovaly v tzv. „Občanském fóru“ a ještě později i ve veřejném životě ve městě… Ale to všechno už odnesl čas… Nebo neodnesl? Na snímcích se určitě poznají mnozí ze Třebováků. A určitě si všimnou i Honzy „Huberta“ Janíčka, jehož otec nám fotografie do redakce přinesl…