Přívalové deště zasáhly v pondělí mimo jiné Žamberk. Hasiči tam museli nasadit dokonce čerpadla k odčerpávání vody. Meteorologové dál varují před dalšími silnými srážkami, které mají Pardubický kraj zasáhnout v noci a úterý ráno.

V Dlouhoňovicích u Žamberka se voda valila z polí přímo do silnice, půda tam nestačila absorbovat množství srážek. Podle srážkoměrů Českého hydrometeorologického ústavu místy spadlo za hodinu až 20 milimetrů srážek. Hasiči na místě museli použít čerpadla k odčerpání vody.

„Hasiči v kraji v pondělí odpoledne zasahovali u celkem 15 událostí v souvislosti s počasím. Jednalo se zejména o popadané stromy, ale na některých místech musela být nasazena i čerpadla,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s intenzivním odtokem vody ze svahu, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení, podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem,“ upozornila Horáková s tím, že nebezpečí mohou představovat také krupky a kvůli bleskům lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.

Ilustrační foto.
Čtyřletá holčička z Třebové se těžce popálila horkým čajem z prasklé konvice

„Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami,“ dodala.

Podle srážkoměrů Českého hydrometeorologického ústavu místy spadlo za hodinu až 20 milimetrů srážek, třeba v Žamberku. Takové množství půda neabsorbovala a přívaly z polí zaplavily i silnice. Průtrž řádila na Lanškrounsku, Letohradsku nebo v okolí Lichkova, ale také na Jevíčsku.

"Ve Třebařově jsme měli 30 mm za pul hodinky," napsala na Facebook jedna ze čtenářek. O pár kilometrů dál ale nespadla ani kapka. Ostatně i meteoradar ukazoval po 15. hodině velmi silné bouřky u hranic s Olomouckým krajem.

Meteorologové před prudkými bouřkami varovali, mají náš region postihnout zejména v noci na zítřek. 

Podívejte se na video meteorologů s výstrahou: 

Zdroj: Youtube