Pandemická situace setkávání nepřeje, a tak musí rodiče své ratolesti zapsat do školy distančně. O první zážitek ze školní lavice přijde také šestiletá Anička.

Zápisy budou probíhat od 1. dubna, konkrétní termín si každá škola stanoví sama. V Pardubickém kraji se tento rok chystá k zápisu až 6 400 dětí. Distanční zápis do prvních tříd ale není úplnou novinkou. Stejnou formou rodiče zapisovali své děti do školy i v minulém roce. Tehdy se k zápisu v Pardubickém kraji přihlásilo 5 577 dětí, tedy o osm set méně než letos.

„Dcera je naše starší dítě. Těšili jsme se na to, až ji poprvé uvidíme v budově školy. Ale nedá se nic doufat. Doufám, že 1. září už se do lavice posadí,“ posteskla si maminka Jana Doskočilová z Lanškrounska.

Některé školy volí pro zápis online formu, jiné přijímají zápisové listy do poštovních schránek „Dnes jste obdrželi do schránky obálku. Prosím o důkladné přečtení všech tiskopisů,“ píše se v dopise pro rodiče z Brandýsa nad Orlicí. Ti pak musí vyplnit žádost o přijetí, informovaný souhlas a zápisní list.

V polovině dubna dokumenty odnesou do budovy školy.

Pro rodiče z Ústí nad Orlicí není online zápis ničím novým. Aplikaci „Zápis do první třídy“ město spouští už třetím rokem. Základní škola Bratří Čapků v Ústí nad Orlicí však pro budoucí prvňáčky chystá překvapení. „Připravujeme ho a bude k dispozici od poloviny měsíce dubna,“ uvedl ředitel školy Martin Falta.

V Klášterci nad Orlicí nabízejí dětem a rodičům individuální prohlídku školy. „V průběhu dubnového zápisu umožňujeme osobně poznat školu kdykoliv po telefonické dohodě,“ objasnil ředitel školy Radim Horňák. I v minulém roce zde probíhala netradiční forma zápisu. Možnost osobně navštívit školu využila zhruba polovina rodičů.

Také ve Vysokém Mýtě hledají školy způsob, jak dětem zpříjemnit zápisové dny. Základní škola Javornického proto pro děti připravila online prezentaci o škole. Vedení školy však doufá, že pro děti bude moci uspořádat setkání později.

„Je veliká škoda, že o tak důležitý den v životě děti přijdou. Snad brzy situace dovolí a budeme moci uskutečnit společné setkání s žáky a rodiči budoucích prvňáčků,“ poznamenala zástupkyně ředitele Ivana Sedláčková a dodala, že se snad všichni potkají v červnu.

Setkání v budově školy plánují také v Letohradě. „Pokud situace dovolí během května nebo června chceme uspořádat pasování prvňáčků,“ popsala ředitelka Pavla Skácelíková.