Původně to měla být obyčejná zakázka na obyčejné dialyzační středisko ve Vysokém Mýtě, které by tak pacientům z Mýta a blízkého okolí usnadnilo dojíždění.

Málokdo ale čekal takové veletoče. Ačkoli mělo být v nejbližších měsících hotovo, stavět se ještě nezačalo. Samotný vznik dialyzačního střediska je pozastaven, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil zadávací řízení na zakázku.

Jednali zhruba rok

Mýtská dialýza se dostala i na soudní stůl, a to po roce ode dne, kdy firma B. Braun Avitum avizovala podání žaloby na město. Radnici totiž viní z porušení předsmluvní odpovědnosti.

Společnost, která také provozuje dialýzu v Ústí, zvítězila ve výběrovém řízení na zakázku v Mýtě už v roce 2014, jednání s městem trvala tehdy zhruba rok.

„Ve chvíli, kdy bylo – podle tvrzení žalobce – dosaženo konkrétní podoby nájemní smlouvy a její uzavření se jevilo jako vysoce pravděpodobné, město jednání o uzavření smlouvy s žalobcem bezdůvodně ukončilo a chtělo nabídnout prostory i jiným zájemcům," uvedl mluvčí ústeckého soudu Miroslav Trávníček.

Výběrové řízení bylo zrušeno a vzápětí vypsáno nové. V něm radnice vybrala ze dvou návrhů ten pro město výhodnější a uspěla společnost Fresenius Medical Care. „Žalobce takové jednání města považuje za nepoctivé a z titulu předsmluvní odpovědnosti se domáhá náhrady škody," podotkl mluvčí.

B. Braun Avitum, jako tehdejší jediný zájemce, po městu žádá bezmála 20,4 milionu korun.

Mýtská radnice ale s žalobou nesouhlasí. „Zastává názor, že nepoctivě postupoval naopak žalobce, když odmítal poskytnout městu jím požadované informace, které se týkaly investičního záměru, a odmítal jednat o jiných podmínkách smlouvy, a to i ve chvíli, kdy se objevil další zájemce o nájem prostor," doplnil Miroslav Trávníček.

Čtvrteční jednání nakonec dostalo nálepku „odročeno", a to na 31. srpna. Společnost soudně napadla i platnost nájemní smlouvy, kterou před rokem podepsalo město a Fresenius. „U sporu o neplatnosti nájemní smlouvy stále nebylo nařízeno soudní jednání," informovala mluvčí společnosti B. Braun Avitum Lucie Kocourková.