O výskytu ptačí chřipky v komerčním chovu litomyšlského podnikatele informoval na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), který k tomu v 18:30 promluví spolu s ústředním ředitelem Státní veterinární správy Zbyňkem Semerádem na tiskové konferenci v Litomyšli.

"Je to rodičovský chov masného typu, to znamená slepice a kohouti produkující násadová vejce, z nichž se líhnou brojleři, kteří se potom vykrmují," uvedl pro ČTK Radek Axmann z Krajské veterinární správy v Pardubicích.

Vizualizace plánovaného tunelu homole na dálnici D35
Dálnici z Ostrova do Vysokého Mýta postaví Eurovia, nabídla 70 procent ceny

Podle něj bude nutná likvidace ohniska nákazy i všechna vejce, která z chovu pocházejí. Hospodářství se nachází u obce Kosořín, kde se ptačí chřipka vyskytla už v roce 2007. Tvoří je deset samostatných hal, nákaza byla zatím potvrzena v jedné z nich. "S hodně velkou pravděpodobností není možné zajistit, aby nedošlo k nakažení i v ostatních halách. Opatření bude podléhat celé hospodářství," doplnil Axmann. Veterináři vytyčí takzvané ochranné pásmo a pásmo dozoru. Bude v nich nutné provést soupis veškeré drůbeže.

Dosud největší ohnisko ptačí chřipky ve velkochovu v Česku se objevilo koncem roku 2022 v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde bylo nutné zlikvidovat přes 740 tisíc kusů drůbeže.