Jako každý rok poskytne kino v Jablonném nad Orlicí zázemí pro soutěžní přehlídku regionálních filmů o historii a současnosti pod Orlickými horami. Odborná porota ve složení Martin Holek (reportér TV Prima), Petr Brzek (reportér TV Nova) a Martina Mrkvičková (absolventka oboru filmová a televizní tvorba) bude hodnotit kvalitu provedení jednotlivých soutěžních snímků.

V úvodu soutěžního klání bude předvedena netrpělivě očekávaná premiéra dokumentárního filmu z dílny Filmové společnosti Orfilm o Anně Bohuslavě Tomanové pod názvem Znamení kříže, který je volným pokračováním filmu Chudobka Bílého Krále. Film je natočený profesionální technikou v profesionální kvalitě a jeho stopáž je 60 minut.

„Účelem filmu je vyzvednout Aničku na úroveň stigmatiků té doby, kterými byli Páter Pio z Itálie a Terezie Neumannová z Bavorska," vysvětlil pro Deník už dříve filmař Jaroslav Šilar, „ti jsou světově známí, jsou to uznávané výrazné osobnosti. Protože v zemích, kde žili, nebyl komunismus, už za jejich života za nimi putovaly stovky a tisíce lidí. Zatímco oni jsou uctíváni, jméno Aničky, i když procházela také obrovským utrpením a měla mimořádné dary, neznají lidé téměř v sousední vesnici."

Po ukončení filmařské soutěže a předání zasloužených cen proběhne repríza filmu Chudobka Bílého Krále, který uvedl Orfilm v premiéře na festivalu před dvěma lety a pojednává o životě stigmatizované Anny B. Tomanové. Milovníci amatérského filmu si v průběhu sobotního odpoledne přijdou na své.
Celým programem bude doprovázet kavárenská kapela Docenti Davida Serbouska. 

(tz, miš)