Jak vzpomínáte na loňský ročník festivalu?

Momentálně vzpomínáme již s odstupem a jistou nostalgií. Přijde mi, že se všechno odehrálo už velmi dávno. Ale samozřejmě vzpomínáme na celý projekt Hudba pomáhá v dobrém.

Chystáte se jít podívat i na letošní koncerty?
Festival nás velmi oslovil. Pokud nám to tedy zdraví a čas umožní, tak určitě přijdeme podpořit i letošní rodinu. Půjdeme asi hlavně do Litomyšle, protože to máme nejblíže, ale všechny koncerty mají své vlastní kouzlo a stojí za to.

Vojta v létě podstoupil speciální program v lázních Klimkovice, který jste zaplatili z loňského výtěžku festivalu Hudba pomáhá. Jak probíhal tento pobyt?
Vojta byl v Klimkovicích tři týdny. Jako doprovod jsme se vystřídaly já s dcerou Anežkou. V lázních podstoupil speciální terapii KLIM, díky které se snažil zpevňovat zádové svalstvo. Velký pokrok učinil v technice plazení, které také usilovně cvičil. Dále měl také intenzivní logopedii a doplňkové terapie jako například plavání v jodobromové vodě nebo ergoterapie.

Jak dlouho Vojta každý den cvičil?
Rehabilitace KLIM byla velmi intenzivní. Každý den cvičení trvalo celkem tři hodiny. Vojtu napřed nahřáli a poté byl odborníky rozcvičen a následně zavěšen do speciálních popruhů a připraven na cvičení daných svalů, které byly ten den na programu. Ve chvíli kdy jeden terapeut vypadl, jsme jej museli nahradit a pomáhat s rehabilitací. To byla opravdová fuška.

Vidíte nějaké pokroky, kterých Vojta díky speciálnímu programu dosáhl?
Co se týká pokroků, určitě se opět o něco více narovnal. Zmírnila se skolióza. Díky tomu začal také více používat ruce. Jde mu i relativně jezdit na vozíku, pokud není v náročnějším terénu. Začal také lépe jíst vidličkou, jen mu musíme pomáhat napichovat, protože má špatný zrak. I kousání stravy je momentálně mnohem lepší. Po speciálním cvičení také nabral na síle jeho hlas.

Máte nějaký veselý zážitek z lázní?
Nasmáli jsme se tam hodně a máme spoustu nových zážitků. Vojta byl poprvé na oddělení dospělých a pracovníci mu začali vykat. Na to on ovšem není zvyklý. Neustále se proto otáčel za sebe a hledal, kdo další je ještě v místnosti a na koho dalšího lékaři a sestřičky mluví.

Jaká léčba a rehabilitace čeká Vojtu v nejbližší době?
Do Klimkovic pojedeme ještě jednou na konci října. Vojta zde bude pokračovat v intenzivní terapii. Tím, že mezi pobyty uplyne velmi krátká doba, má mozek šanci reagovat intenzivněji na další silnější podněty. Další pobyt bude trvat celý měsíc, což bude pro Vojtu velmi náročné.

Co dalšího plánujete v budoucnu?
Já si vždy říkám, že nejraději pohodu a klídek, ale to v naší rodině moc nejde. Kromě druhého pobytu v Klimkovicích se Vojta chystá na další životní etapu, neboť již nastoupí do denního stacionáře v Litomyšli. Moc se tam těší, především na komunikaci a povídání s vedoucí stacionáře a ostatními.

Kdybyste měla tu možnost, šla byste do spolupráce s festivalem Hudba pomáhá znovu?
Pokud budu mluvit sama za sebe, tak nejspíš ne. Člověk jde totiž na trh nejen se svou vlastní kůží, ale také s kůží svého dítěte. Festival je náročný nejen pro organizátory, ale i pro lidi, kteří se sami účastní. Ovšem pokud bych si otázku položila s ohledem na Vojtu, tak bych přece takovou nabídku nemohla odmítnout. Ta nabídka by nebyla pro mě, ale pro něj, znamenala by pro něj šanci na lepší život. Takže kvůli němu bych do toho určitě šla znova.

Co byste poradila dalším rodinám, které mají ze spolupráce s velkou benefiční akcí, jako je festival Hudba pomáhá, obavy?
Hlavně bych jim chtěla říct, aby se nebáli a byli přirození. Lidé kolem projektu Hudba pomáhá jsou vstřícní a s věcmi, jako jsou negativní vlivy, stres, obavy nebo tréma, rádi pomohou.

(bko, iho)