Ta v průběhu své mise pořídila záběry Země z výšky třiceti kilometrů. Šlo o vůbec první amatérskou sondu české výroby.
„Chceme i tímto způsobem propagovat amatérskou vědu a ukázat hlavně mládeži, že i věda se dá dělat zajímavým a populárním způsobem,“ uvedl předseda sdružení Tomáš Černohous, který pochází z Jamného nad Orlicí.
Sondu o hmotnosti 1,5 kilogramu tvoří skříňka z tvrzeného polystyrenu, dvě kamery, GPS navigátor a ohřívací zařízení, vynesl do stratosféry klasický meteorologický balon napuštěný heliem. „Pilotem“ sondy se stala postavička Myšpulína, legendárního vynálezce ze Čtyřlístku.
Sonda stoupala rychlostí 4,5 metru za sekundu a cílové výšky dosáhla zhruba za hodinu a padesát minut. Po celou dobu letu pořizovala videozáznam okraje naší planety a vesmírné tmy, která ji obklopuje.
„Zhruba ve třiceti kilometrech balon praskne a sonda několik vteřin poletí k Zemi volným pádem. Pak její pád zpomalí padák,“ vysvětlil další člen sdružení Michal Prokopec. Po dopadu sonda vyslala signál a No:madi ji pomocí GPS našli poblíž obce Netín.
S vysláním amatérské sondy souhlasily i Úřad pro civilní letectví a Řízení letového provozu. „Ty nám ale stanovily podmínku, že sonda nesmí opustit území České republiky. Proto jsme se rozhodli, že náš pokus uskutečníme v geografickém středu, tedy v Číhošti,“ doplnil Černohous. Pořízená data by se měla stát součástí dokumentárního filmu o sondě Fénix. Při jejich stahování však nastaly potíže, jež se mladí nadšenci pokoušeli o víkendu překonat. Výsledek jejich snažení můžete sledovat na webu www.tichopopesine.cz nebo na facebookových stránkách projektu Fénix.

(zrc, tz, miš)