K prodeji tak byly sezonní zelenina a ovoce, kravské i kozí sýry, masné výrobky, med, medovina, medové výrobky, sazenice, vajíčka z domácího chovu, uzeniny, bylinky a další.
Původně organizátoři trhů počítali s podporou ministerstva životního prostředí. Když ovšem byla tato žádost zamítnuta, město se rozhodlo trhy provozovat i bez dotací v redukované formě. V polovině srpna však přišla dobrá zpráva, že na základě rozhodnutí ministra životního prostředí o dodatečné podpoře projektů bude žádost města vyslyšena. Letos se tak místo tří plánovaných trhů budou pořádat trhy čtyři. Cílem pořadatelů je navázat na trhovou tradici na Lanškrounsku a také podpořit místní zemědělce a chovatele. Trhy budou mít komorní charakter, zatím se počet prodávajících bude pohybovat kolem desítky.
„Je těžké sehnat autentického farmáře z blízkého okolí,“ poznamenal koordinátor projektu Josef Havliš. „Podstatou farmářských trhů je zpřístupnění kvalitních regionálních produktů místním občanům a návštěvníkům ze širokého okolí. Trhy nabídnou kupujícím kvalitní produkty a výrobcům tak dáme možnost své produkty prezentovat a prodávat,“ doplnila starostka města Stanislava Švarcová.
Na každém z letošních trhů budou přichystány gastronomické ochutnávky: myslivecká kuchyně, ochutnávky netradičního guláše či steaků z pštrosího masa. V adventním čase budou na návštěvníky čekat zabijačkové pochoutky. Ke všem pořádaným trhům bude také připraven doprovodný kulturní program. V příštím roce se pak v sezoně můžeme na trhy těšit každý týden. (sts)