Už v pátek se trhovci sejdou na náměstí v Lanškrouně, kde se trhy budou i letos konat pravidelně jednou za dva týdny. Jednou měsíčně ve čtvrtek pak budou trhy i v Ústí nad Orlicí, na ty první se místní mohou těšit už 23. března.

Výjimkou v regionu nejsou ale ani města, kde trhy probíhají celoročně. Jedním z nich je Vysoké Mýto, kde se trhy konají řadu let, ať je mráz, či parno, každý pátek. „Jezdívají k nám farmáři z regionu, ale i například z jižní Moravy, s rybami z jižních Čech nebo s brynzou a korbáčiky ze Slovenska," jmenuje mluvčí radnice Marie Lněničková. Celoroční trhy jsou i v Moravské Třebové, a to také každý pátek.

Farmářské trhy nemíjejí ani Litomyšl, rozlišují tu však letní a zimní provoz. Zatímco v zimě si prodávající zajišťuje prodejní stoly sám, v letním provozu od června do října s organizací pomáhá místní spolek Generace 89, který v nich vidí nejen nabídku kvalitních regionálních potravin a výrobků, ale i posílení mezilidských vztahů.

Novinkou letošních trhů je však všudypřítomné EET. Elektronická evidence tržeb se totiž od března týká některých obchodníků.

Jak to tedy je? EET ve druhé vlně se netýká farmářů a pěstitelů, kteří prodávají výlučně vlastní výpěstky a výrobky, a také prodejců občerstvení. Naopak se ale podle metodiky EET týká těch, kteří na trzích přeprodávají třeba dřevěné hračky nebo kuchyňské potřeby. Nová povinnost pro obchodníky je jedním z důvodů, proč trhy letos nebudou v Letohradu.


MOŠT I ŠPERKY

Kde si ale trhy naopak našly své místo, je ústecká nákupní galerie Nová louže. Trhy se tu konají každý čtvrtek od 9 do 16 hodin a pro každý týden je sestava prodejců trochu obměněná. Už zítra si tu lidé mohou zakoupit čerstvá vajíčka, med, mošt, masti a například i ručně vyrobené fimo šperky od místní Jitky Kulichové. 


Kastelánka drátuje nejen vajíčka 
Farmářské trhy v ústecké nákupní galerii jsou cílem i pro kastelánku Zámečku v Rudolticích Krasavu Šerkopovou. Příchozím tu prezentuje své výrobky technikou drátování a kroužkování. „Nyní před blížícími se velikonočními svátky mají zákazníci možnost podívat se, jak se drátem oplétají vajíčka, jak velké vejce je možno z drátu vyrobit i jaké jsou rozdíly mezi vejcem pštrosím, husím, kachním a slepičím," vysvětluje Krasava Šerkopová, která je členkou Cechu českomoravských uměleckých dráteníků a současně je známá svou sbírkou knoflíků a pořádáním Knoflíkiády. Její jméno je také několikrát zapsáno v České knize rekordů, je mimo jiné autorkou drátovaného srdce z největšího počtu spirál.

Vedle drátování se Krasava Šerkopová věnuje i technice kroužkování, takzvané chainmaille. „Dříve se jí vyráběla šermířská brnění, nyní šperky, ale stále má své místo mezi ruční výrobou. Vyrábím originální náramky, náušnice a náhrdelníky, které je možné přímo na místě zájemcům upravit na míru," láká zájemce šikovná kastelánka, kterou můžete v galerii v nejbližší době vidět 16. a 30. března.


Kastelánka drátuje nejen vajíčka