Odhadem přes pět set motorkářů a motorkářek se zhruba čtyři sta padesáti stroji zaplnilo v sobotu odpoledne náměstí A. Jiráska, aby společně u kostela sv. Václava zahájili novou motorkářskou sezonu. Akce, která má v Lanškrouně několikaletou tradici, předčila všechna očekávání organizátorů. Vedle členů a příznivců dvou pořádajících klubů (Route 35 Janov a Motošok Červená Voda) se jí zúčastnil i značný počet „neorganizovaných“ motorkářů.

Do kostela se už nemohli vejít

„Když za mnou před pěti lety přišli ´chlapíci v kůži´ a řekli mi, že by chtěli zahájit motocyklovou sezonu v kostele, věnovat vzpomínku kamarádům, kteří na silnicích zemřeli a přijmout požehnání, řekl jsem si, že to není špatná myšlenka. Tradice žehnat auta i jiné dopravní prostředky tady je, i když souvisí hlavně se svátkem sv. Kryštofa. My to sice děláme jindy, ale to určitě ničemu nevadí,“ svěřil se Deníku lanškrounský římskokatolický farář Zbigniew Czendlik. Jak dodal, letošní obřad musel už jen kvůli nečekanému počtu účastníků proběhnout mimo prostory kostela. Motorkáři se tedy shromáždili před ním, aby se stali svědky symbolického „sňatku nové sezony a motocyklu“, drželi minutu ticha za kamarády, kteří odešli do motorkářského nebe, a společně se pomodlili. Poté Zbigneiw Czendlik přítomným i jejich strojům požehnal s přáním mnoha bezpečně najetých kilometrů.

„Musím přiznat, že k motorkám žádný zvláštní vztah nemám, určitě ale obdivuji jejich krásu. Moje první a poslední zkušenost s motocyklem je ještě z chlapeckých let, to jsem v Polsku jako mladý kluk jezdil na české jawě třistapadesátce po oranici. Ten, kdo u nás měl tehdy jawu, to byl někdo. Novou zkušeností s motocykly jsou pak až tyto obřady zahajování sezony. Letos je tu opravdu hodně motorkářů, možná budeme muset celou akci příští rok přesunout na náměstí Jana Marka Marků, protože sem se už třeba nevejdeme,“ žertoval lanškrounský farář.