Richard Pešek požaduje za zpackanou banální operaci ucha z října 2011, kvůli které je nyní s doživotními následky upoután na invalidní vozík, od Orlickoústecké nemocnice odškodnění ve výši bezmála sedmnáct milionů korun. Soud se táhne od ledna, středeční jednání Okresního soudu v Ústí nad Orlicí bylo ve znamení výslechu svědků potenciálních kupců Peškových děl.

Sám Richard Pešek se ale jednání nezúčastnil, přítomna byla pouze jeho právní zástupkyně. „Vyslechnuto bylo pět svědků, v dalším jednání budou vyslechnuti další navržení svědci," uvedl soudce Jan Morávek, který už na zářijovém jednání připustil, že soud zvažuje návštěvu Peškova ateliéru. „Teoreticky tato možnost zůstává ve hře, uvidíme, jak se ve věci vyvine důkazní situace," uvedl nyní soudce. Soud byl odročen na 15. února.

Z minulých jednání je jedno jisté nemocnice platit chce. Částka sedmnáct milionů se jí ale zdá přehnaná. „Jsme připraveni zaplatit ušlý zisk, ale pouze ten prokázaný," podotkla již dříve právní zástupkyně nemocnice. Důkazem toho je proplacení 400 tisíc výtvarníkově manželce Aleně a 150 tisíc dceři i synovi jako náhrada za cestovní náklady.