Jedenáct tisíc elektronických podpisů, tolik nakonec získala e-petice Romana Jindry z Mýta, který požadoval odvolání Andreje Babiše.

Dočkal se ho. Ministerstvu financí nově vládne Ivan Pilný, aktivisté ale proti Babišovi brojí dál.

Petice byly, jsou a budou…
Na webu e-petice.cz je dodnes funkční petice za zřízení domova pro seniory v prostorách zrušeného výchovného ústavu v Králíkách. Podepsalo ji ale zatím jen 28 lidí. V minulosti se sbíraly i podpisy v Chocni, a to za zřízení parkoviště u zámku, v Lanškrouně kvůli soše Kajícníka na Jiráskově náměstí a zřejmě nejznámější je dvakrát do roka připomínaná petice proti změně času, za což bojuje především senátor Petr Šilar.

Chystají další akci

Zatímco petice za odvolání Babiše byla ukončena, aktivity skupiny AUVA – Andrejovy účtenky vrátíme Andrejovi pokračují dál. Podzimní termín voleb se totiž blíží a aktivisté mají za sebou první demonstraci a chystají další…

Zmíněná demonstrace proběhla posledního května na pražském náměstí Jana Palacha. „Úplně jsme nezvládli propagaci, takže účast byla nevalná, ale účtenek se vybralo více, než jsme čekali," vnímá pozitiva Roman Jindra. „Od začátku to měl být happening, kde šlo o to ukázat nesmysl," souhlasí organizátor Michal Vožda.

O jakých účtenkách je řeč? O těch, které zůstaly na pultech živnostníků, byly vytištěny zbytečně a nyní měly být předány exministrovi.

Ten ale nepřišel. „Účtenky si nevyzvedl," potvrdil Roman Jindra, dodal ale, že k demonstrantům promluvil například Miroslav Kalousek, generální ředitel Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek či Boleslav Buzek z Radostné Česko bez EET. „Další akce se už chystá, zatím ještě jednáme, zda bude opět čistě na EET, Babiše nebo nějakou kombinaci a začlenění protikuřáckého zákona," nastiňuje možné varianty.

Živá diskuze probíhá i na Facebooku skupiny. I když účtenky zatím zůstávají v garáži jednoho z organizátorů, řada z nich se hecuje k dalším aktivitám. „Pokračovat, nezdávat se a jít k volbám," radí další postup například Stanislav Košnar.