VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exekuce, zástavní práva a věcná břemena: vysvětlení pojmů

Orlickoústecko – Společnost HESTIA Group s.r.o. se zabývá prodejem nemovitostí v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Pro čtenáře Orlického deníku připravuje společnost HESTIA Group s.r.o. poradnu. Přinášíme její další díl.

9.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Adam Knesl

Omezením vlastnického práva na listu vlastnictví je postižena velká část prodávaných nemovitostí. Většina se dá před prodejem řešit, ale je zapotřebí, aby se řešení ujal odborník, který dokáže vyhodnotit rizika, zjistit veškeré závazky a na základě těchto zjištění je schopen navrhnout řešení obchodního případu tak, aby nedošlo ke vzniku nevratných škod třetím osobám, a to z důvodu, že výše závazků bude převyšovat kupní cenu nemovitosti.
Ze zkušenosti víme, že důkladné prověření nemovitosti před tím, než nabídku začneme prezentovat, je nejdůležitějším krokem k úspěšnému a bezpečnému prodeji. Aktuální informace o nemovitosti získáte z listu vlastnictví, který byste si měli zkontrolovat před rozhodnutím o koupi nemovitosti. Před koupí nemovitosti si nechte vysvětlit, jakým způsobem budou jednotlivá omezení řešena. V případě, že nemovitost kupujete přes realitní kancelář, je nutné, aby vám aktuální list vlastnictví předložila ještě před rezervací nemovitosti a zároveň vám byla dána garance o výmazu omezení na listu vlastnictví. Níže uvádíme přehled omezení, se kterými se nejčastěji můžete setkat.

Exekuce
Je-li nemovitost postižena exekucí (nařízení exekuce, exekuční příkaz k prodeji atd.) nesmí dlužník s majetkem nakládat s výjimkou běžné obchodní a provozní činnosti, uspokojování základních životních potřeb a udržování a správy majetku, tzn. nemovitost nesmí prodat. Veškeré právní úkony spojené s převodem jsou v době trvání exekuce neplatné.
Řešením je úhrada exekuce před převodem nemovitosti, tím exekuce končí a lze s ní volně nakládat. Úhrada exekucí je ale poslední úkon, který se řeší. Nejprve je nutné důkladně prověřit všechny aktuální závazky prodávajícího, což je velice složitá a pro laika téměř nemožná věc, tak aby se nestalo, že se jedna exekuce zaplatí a poté na list vlastnictví bude vložena další. Setkáváme se s případy, kdy po vyčíslení všech aktuálních závazků dospějeme k názoru, že prodej již nejde řešit, a to z důvodu, že závazky převyšují hodnotu nemovitosti.

Doporučení:
• Řešením exekuce vždy pověřte odborníky, kteří se v této problematice vyznají a často se s ní setkávají (realitní kancelář nebo advokátní kancelář).
• Nikdy jako kupující nesouhlaste s použitím svých prostředků na úhradu závazků prodávajícího. Prodávající nebo zprostředkovatel takového obchodu musí mít vlastní kapitál na výplatu závazků prodávajícího.
• Pamatujte, že v případě takto postižených nemovitostí nemusí být všechny závazky zapsané na listu vlastnictví.
Soudcovské zástavní právo a zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu
Je předstupněm exekuce a slouží k zajištění dluhu u státního orgánu, většinou se jedná o finanční úřad nebo OSSZ. Zástavní práva sice nebrání převodu, ale samozřejmě převodem nezanikají. K zániku dochází až po úplném uhrazení dlužné částky. U těchto případů je postup stejný jako u řešení exekucí.

Zástavní právo smluvní
Toto zástavní právo je nejběžnějším omezením, s kterým se setkáte. Je používáno bankovním i nebankovním sektorem k zajištění hypoték, úvěrů ze stavebního spoření i spotřebitelských úvěrů. K zániku zástavního práva dochází po úhradě závazků na účet věřitele. Výši závazků zjistíte z vyčíslení poskytnutého věřitelem. Vyčíslení obsahuje také souhlas s prodejem zástavy a následný závazek věřitele o výmazu zástavního práva. Mějte na paměti, že v případě neuhrazení celé dlužné částky vč. případné pokuty za předčasné splacení nedojde k zániku zástavního práva.

Věcné břemeno
Věcná břemena slouží k tomu, aby oprávněný mohl využít určitou část užitné hodnoty cizí věci. Pro vlastníka to znamená, že je naopak povinen něco dát, konat, trpět, nebo se něčeho zdržet. Pokud je tedy nemovitost zatížena věcným břemenem a změní se jeho vlastník, na povinnostech z věcného břemene se nic nemění. Vždy je potřeba zjistit, na základě čeho věcné břemeno vzniklo. Věcné břemeno může výrazným způsobem omezit užívání nemovitosti, a tím snížit její hodnotu.
Pamatujte na to, že omezení vlastnického práva je v části případů závažný problém, který brání převodu nemovitosti, a proto je k tomu nutno přistupovat s největší opatrností. Jen část zprostředkovatelů je schopna takovou situaci řešit. (PR)

Témata
1. Určení reálné tržní ceny nemovitosti
2. Jak nemovitost správně prezentovat
3. Kupní smlouva a podmínky převodu
4. Úschova kupní ceny
5. Energetický štítek
6. Omezení vlastnických práv
7. Na co si dát pozor při koupi nemovitosti
8. Rezervační smlouva
9. Financování nemovitosti
10. Daně a převod energií
11. Jak kontrolovat práci realitky

Autor: Redakce

9.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Drahoš (vlevo) po postupu do 2. kola prezidentských voleb.

Věřím ve druhé kolo, píše Lucie ze Sydney

Lukáš Radil (v červeném) při úvodním utkání Karjaly se Švédskem.

S Pardubicemi slavili tituly, nyní míří na olympiádu

OBRAZEM: Sbírku podpořil koncert

Česká Třebová /FOTO/ - Kostel sv. Jakuba v České Třebové v sobotu hostil Tříkrálový koncert.

Hokej v regionu: Chrudim zvýšila náskok v čele

Východní Čechy - Krajské hokejové ligy Královéhradecka a Pardubicka pokračovaly dalším kolem.

Vylovení, odbahnění, vysušení a 4,3 promile v krvi: podívejte se na videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 15. ledna 2018.

Řidiči ulicí Školní půl roku neprojedou

Vysoké Mýto - Řidiči ve Vysokém Mýtě musí od pondělí až do konce června letošního roku počítat s uzavírkou. Ta se dotýká provozu na místní komunikaci v ulici Školní v úseku od křižovatky s ulicí Rokycanova po ulici Mládežnická.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>