„Určitě to nedělám kvůli penězům, být u voleb je součástí mého života, dá se říct, že mě to i baví. Je nás víc, jsme na to s kolegyněmi zvyklé a na volby se těšíme, žijeme jimi už dopředu. Když se volby blíží, máme už takovou tu volební horečku," dodává upřímně sympatická žena.
Jak říká, o práci ve volebních komisích je obecně zájem, není prý problém je naplnit. „V komisích jsou jak ´staří kozáci´, tak ale přicházejí i noví lidé. Letos máme dokonce pět nových členů, což je v takovémto počtu poprvé. Celá léta jsme měli hodně zavedenou partu, letos se ale dost obměnila, protože strany žádaly o to, aby měly v okrscích své lidi, což se ze zákona musí respektovat. Ti starší už mají zkušenosti, umí jednat s lidmi, ti noví se to ale rychle učí. Navíc máme výborného a zkušeného předsedu komise, pracuje se nám opravdu dobře. A mám za ty roky zkušenost, že lidé z komisí tak nějak drží při sobě," podotýká s úsměvem.
Jsou hodiny v komisi dlouhé? nedá nám nezeptat se. „Je to o tom, jak přicházejí lidé volit. Někteří přijdou ještě před otevřením místnosti, někdy jich přijde i víc, jsou pauzy, pak chodí lidé po práci, kteří si chtějí odvolit, aby měli klid. Ovšem přicházejí i těsně před uzavřením místnosti. Někdy je přetlak, pak chvilky klidu. Ten čas trávíme hlavně povídáním, sdělováním dojmů. Někteří se vidíme po letech a máme o čem mluvit, rozebereme vztahy a fůru dalších věcí," svěřuje se.
A jak se chovají lidé, když jdou volit? Zažila v komisi nějaké horké chvilky? „Zásadní problém jsme snad ani neřešili, chodíval vlastně jen jeden člověk, který neskrýval vůči nám určité antipatie. Někdy ovšem bylo veselo, když přišli někteří volit a měli trochu upito, ovšem i to se dá zvládat. Jinak ale lidé berou volby vážně, chodí rodiny s dětmi, někdy i maminky s kočárky. Je na nich vidět, že jsou pro ně volby událost," odpovídá Eva Kovářová.
Dovolíme si i otázku, co ona sama od mimořádných parlamentních voleb čeká… „Byla bych ráda, kdyby se situace v naší společnosti změnila k lepšímu. Samozřejmě záleží na výsledcích. Odhadovat si netroufám. Mám ale trochu strach, že to bude stejné. Když si přečtu jména na hlasovacích lístcích, je tam pořád dost lidí, kteří už kdysi v parlamentu a vládě byli. Uvidíme," uzavřela zhruba čtyři hodiny před koncem hlasování.