Okres je tento týden bez pohotovostní lékárny. Podle rozpisu, který je uveřejněn například na webových stránkách krajského úřadu, má službu zajišťovat Eurolékárna v ústeckém Tesku. Ta je však zavřená. Deník na to upozornil odbor zdravotnictví krajského úřadu, který okamžitě ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje zjednal nápravu alespoň na víkend.

Pohotovost není povinnost

Pohotovost lékárny zajišťují po dohodě se záchrankou, není to jejich povinnost, ale sy〜stém funguje bez problémů již řadu let. „Pohotovost zajišťujeme dohodou s lékárnami, které jsou ochotné otevírací dobu na týden prodloužit. Lékárny jsou ale soukromé subjekty s vlastní rozhodovací pravomocí. Když se rozhodnou lékárnu zavřít, nikdo jim v tom nezabrání,“ uvedl vedoucí lékař pardubické záchranky Otomar Kušička s tím, že o uzavření Eurolékárny nebyli informováni.

„Lékárna v Tesku mi v úterý navečer připravila opravdu nemilé překvapení. Se synem jsme byli u jeho lékařky o půl šesté, takže nám mezitím zavřely všechny lékárny. Jeli jsme proto antibiotika vyzvednout do Ústí do pohotovostní lékárny. Ta byla ale zavřená. Naštěstí nás ´zachránili´ v Orlickoústecké nemocnici, kde nám situaci ochotně pomohli vyřešit,“ podělila se o svou zkušenost žena z Orlickoústecka.

Kateřina Moresová, manažerka rozvoje společnosti Eurolékárna, s. r. o., včera pro Deník jako vysvětlení uvedla, že lékárna byla uzavřena z důvodu nedostatečného personálního obsazení. „Ztratili jsme osvědčení od České lékárnické komory pro odborného zástupce, z toho důvodu jsme museli změnit registraci u krajského úřadu a provozujeme nejbližší lékárnu v Pardubicích. Lékárna v Ústí byla uzavřena z důvodu změny registrace,“ vysvětlila. Manažerka uvedla, že o uzavření lékárny byl koncem července informován pouze krajský úřad, ne záchranka. „Pokud klientům, pacientům, vznikly jakékoli nepříjemnosti spojené s uzavřením lékárny, omlouváme se jim,“ dodala.

Službu zajistí Dr. Max v Ústí


Nápravu po našem upozornění zajistil krajský úřad ve spolupráci se záchrankou. „Do pátku nejsme schopni náhradní službu zajistit, léky pacienti dostanou v ambulanci lékařské služby první pomoci. O víkendu pohotovost zajistí lékárna Dr. Max v Ústí nad Orlicí,“ uvedl včera Pavel Bareš, náměstek ředitele pro zdravotní péči krajské ZZS. Aby se kvůli zrušení lékárny předešlo podobnému „výpadku“ v budoucnu, bude rozpis pohotovostních služeb, který je dostupný na webu kraje, přepracován. Aktuální informace o pohotovostech najdete vždy také v pátečním vydání Orlického deníku.