Na posledním jednání zastupitelů bylo rušno. Jedním z bodů programu byla i nabídka společnosti Eurest, která projevila zájem o dvě školní jídelny. Ředitelé dotčených základních škol se ale postavili proti návrhu. Ruku pro změnu nakonec zvedli pouze čtyři zastupitelé. Eurest se tak do Litomyšle po devíti letech už nevrátí.

Revoluci ve školním stravování přinesla firma Eurest, která provozovala jídelnu u základní školy U Školek. Před devíti lety se ale vedení společnosti a města rozcházelo docela ve zlém. Firmě šlo především o zisk. Stravovací zařízení převzala do své správy škola. Nedávno se Eurest opět přihlásil. Chtěl převzít jídelnu u druhé a první základní školy. O návrhu jednali ve čtvrtek zastupitelé Litomyšle. „Slíbili, že do obou jídelen investují tři miliony korun. Mimo jiné by za každý oběd dávali městu šest korun. Tyto peníze bychom pak následně zase investovali do škol. Jejich nabídka je seriózní a výhodná,“ uvedl místostarosta Vladimír Novotný.

Skeptici

Vedení společnosti Eurest chtělo provozovat jídelny již letos od prvního září. Zastupitel Jaromír Kroužil ale poukázal také na to, že zastupitelé dostávají materiál pozdě. „Považuji to za podraz. Před lety jsme se s Eurestem rozcházeli ve zlém a firma má podle mě stále stejné cíle. Vidím v tom skrytý zisk. Navrhuji, abychom nejdříve zkusili jen jídelnu u školy Zámecká a potom se rozhodneme, co dále,“ řekl Jaromír Kroužil. Skepticky pohlížel na nabídku i Radomil Kašpar. „Vidím v tom soukromou firmu, které jde o manažerské odměny. Navíc přichází v době snížení DPH a počítají se zdražením obědů. Informoval jsem se i ve škole v Hlinsku, kde jim dal Eurest podobnou nabídku. Také ji nepřijali,“ dodal Radomil Kašpar. Eurest nabízel investici do jídelen ve výši tři miliony korun. „Počítali, že by si peníze odepsali během šesti let. Kdo by opravu zaplatil, ale nevíme,“ řekl na jednání zastupitelů Daniel Janata, ředitel devítiletky U Školek. S návrhem firmy nesouhlasil ani jeho kolega Petr Doseděl ze školy Zámecká.

Pro nabídku zvedli ruce nakonec jen čtyři zastupitelé. Návrh neprošel. Zástupci společnosti včera jednali podle sekretářky z Eurestu v Litomyšli. Vyjádření firmy se nám nepodařilo získat.