Tzv. Červená knihovna připadne od ledna do správy muzea a galerie. Semináře a setkání se z kongresového sálu přesunou do Fabriky a historická budova by osiřela. „Dům je turistickou atrakcí a rozhodně ho nevyužijeme pro komerční účely. Koncertní sál zachováme, stejně jako ubytování. Přemýšleli jsme také o vrácení německé Ottendorferovy knihovny do objektu a výstavě k jeho osobnosti. Nakonec jsme ale přijali nabídku esperantistů,“ říká Blanka Čuhelová, ředitelka Muzea a galerie ve Svitavách.

Věří, že nové muzeum přiláká do města zajímavé akce i lidi. Český svaz esperantistů si vybral Svitavy, protože zde působí čilý klub příznivců tohoto umělého jazyka. „Esperanto má ve východních Čechách pestrou historii.

Ve Svitavách jsme našli odpovídající podmínky pro Centrum esperanta České republiky a dobrovolníky,“ uvedl Petr Chrdle, místopředseda svazu. Svitavy doporučila pro muzeum esperantistka Libuše Dvořáková ze Svitav.

„Za rok na podzim ho chceme otevřít, protože oslavíme 75 let od založení svitavského klubu a sto let esperanta,“ tvrdí Dvořáková. V muzeu se lidé dozví podrobnosti o historii a současnosti jazyka. Vznikne zde specializovaná knihovna a lidé stráví příjemně čas v čajovně s čítárnou.

Už za dva roky by se měla ve Svitavách konat mezinárodní konference.