Chřipka. Podobnou diagnózu slyší v posledních dnech čím dál více malých i velkých pacientů. Počet nemocných výrazně stoupl a nárůst výskytu onemocnění se dá očekávat i v příštím týdnu.

Nejvíce marodí malé děti

„Výhledově můžeme očekávat epidemii, v této chvíli došlo k vzestupu zejména ve věkové kategorii nejmenších dětí do pěti let, které ještě nemají dokonalý imunitní systém,“ hovoří o nejvíce ohrožené kategorii hygienička Marta Pavlová. Jak dále uvádí, v relativním přepočtu na sto tisíc obyvatel už bylo kupříkladu na Českotřebovsku překročeno u malých dětí číslo sedm a půl tisíce. „Z toho nelze dělat žádné závěry, ale ve zmiňovaném případu relativní číslo překročilo hranici epidemie. O něco menší výskyt je na Lanškrounsku a Jablonsku,“ upřesňuje Pavlová.

Ve druhé skupině do čtrnácti let k tak razantnímu nárůstu nedošlo, to samé platí pro dospělé a překvapivě také pro seniory nad šedesát let, i když u nich dodává Marta Pavlová jedno „ale“: „Je otázka, jestli vůbec šli k lékaři. A nejde pouze o chřipky, ale obecně akutní respirační onemocnění.“
Živnou půdou pro chřipku a další nemoci jsou uzavřené prostory, v nichž se hromadí lidé. U lidí, kteří se jim nevyhýbají a nemají dostatečně odolný organizmus, je výskyt nemoci spíše otázkou času. „Kina, divadla, plesy, taneční, to jsou některé z možností. Teplejší počasí to myslím rozhodujícím způsobem neovlivňuje,“ říká Marta Pavlová a podotýká, že lidé se mohou chřipce nejlépe bránit pravidelným přísunem tekutin, vitamínů skupin B a C a také tím, že jednoduše nebudou chodit na místa, kde je více lidí. „Uzavření škol a školek je plně v kompetenci samotných zařízení, paušálně se podobné věci nevyhlašují. To samé platí i pro omezení návštěv v nemocnicích, zatím nemáme nic podobného hlášeno,“ přidává ještě jednu informaci Pavlová z krajské hygieny.

JAN POKORNÝ