Historický statek organizace koupila v roce 2000. Usedlost z 19. století byla tehdy v dezolátním stavu, s trochou nadsázky na spadnutí. Dnes nabízí odpočinek od ruchu města, přírodu a klidné prostředí historického objektu.

Statek na spadnutí

Lidé z Ekocentra si na statku „mákli“ a dnes v malé obci na Choceňsku, která má něco přes dvě stovky obyvatel, najdeme zrekonstruované středisko s kapacitou zhruba 50 osob. Slouží především pro pobyty dětí z mateřských a základních škol, ale i pro středoškoláky či vysokoškoláky. „Nabízíme jednodenní program i vícedenní pobyty, které jsou zaměřené na přírodu, životní prostředí a environmentální výchovu,“ řekl ředitel ekocentra Miroslav Míkovec s tím, že většinu návštěvníků tvoří žáci základních škol. Prostory však ekocentrum nabízí také k pořádání seminářů či školení.

Programy, které pro děti v Oucmanicích připravují zkušení lektoři, jsou zaměřené na přírodu, hospodaření, ale i život ve společnosti. „S dětmi se snažíme být co nejvíce venku. V blízkém okolí je hřiště, les a krásné údolí Orlice. S některými vzdělávacími aktivitami je však vhodnější zůstat vevnitř, proto zde máme i několik učeben,“ uvedl Miroslav Míkovec.

Poznávají přírodu

Žáci si zde zkouší nejrůznější činnosti, mezi nimi i péči o živá zvířata, zkoumají, jak funguje kompost, tvoří z hlíny, papíru, dřeva, učí se také spolupracovat v kolektivu. „Velmi oceňuji, že středisko přispívá k tomu, aby žáci poznávali přírodu, získávali smysl pro krásu a formovali své sociální vztahy, a to v inspirujícím prostředí starého venkovského statku,“ konstatoval krajský radní pro školství Bohumil Bernášek. „Děti jsou správným způsobem směrovány k přírodě, a to pobyt ve zdejším středisku dobře umožňuje,“ doplnil jeho slova radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.

Ekocentrum Paleta Oucmanice.