VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dveře do mé 'ředitelny' má otevřené každý

Ústí nad Orlicí – Nový ředitel Klubcentra Karel Pokorný si přeje, aby ti, kdo v Ústí dělají kulturu, spolu víc komunikovali. Orlickému deníku prozradil i své další plány a vize.

23.1.2015
SDÍLEJ:

Karla Pokorného znají v Ústí i okolí také jako moderátora. V neděli uváděl v ústecké Malé scéně besedu s Jiřím Hetfleišem, významnou osobností nejen ústeckého sportovního života. Foto: Lukáš Prokeš

„Osobně bych se chtěl zasadit hlavně o to, aby spolu všichni ti, kdo v Ústí mají s kulturou co do činění, víc komunikovali." To jste řekl po nástupu do funkce. Jak toho chcete dosáhnout?
Podle mého by se ti, kdo v Ústí dělají kulturu, mají k ní nějakým způsobem blízko, měli spolu víc bavit. A podotýkám, že takových lidí a subjektů tady rozhodně není málo. Měli by společně tvořit určitou strategii rozvoje kultury ve městě. Možná to bude znít jako otřepaná fráze, ale prostě by měli spojit své síly, a ne je zbytečně tříštit. Myslím si, že se v tomto ohledu musí změnit ne příliš ideální klima, které v Ústí vnímám. Já samozřejmě nemám nic proti zdravé konkurenci, ta je pozitivním prvkem. Ovšem vadí mi, když si někteří dělají jen to své na „svém písečku", a někdy dokonce nasazují na ty druhé – zvlášť pak v momentech, kdy se třeba bojuje o granty. Osobně bych byl rád, kdyby si všichni uvědomili, že dělají kulturu jednoho města, svého města, a pokud spolu dokáží mluvit, dohodnout se, bude to ku prospěchu věci.
Jak toho chci dosáhnout? Určitě zlepšením komunikace mezi kulturní komisí, jež je poradním orgánem rady města, a vedením Klubcentra. V minulosti poněkud vázla, hrály v tom roli dokonce i osobní vztahy, a to bylo špatně. Nejde však jen o kulturní komisi. Rád bych dal dohromady i jakousi, řekněme, dramaturgickou skupinu lidí, která by nezávisle na komisi, protože ta bude vždycky svým způsobem trochu úřad, vytvářela strategii kultury ve městě. Mělo by to být takové „Ústí sobě". S některými jsem už mluvil, proti mysli jim to nebylo, uvidím. Chtěl bych, aby v ní měly zastoupení subjekty Klubcentrem počínaje, přes Malou scénu, dům dětí a mládeže, základní uměleckou školu, farnost až po mateřské centrum. Samozřejmě i aktivní sdružení, na mysli mám kupříkladu SPOUSTI, Klub přátel umění nebo klub seniorů. Také zástupci škol. Vždyť i v nich je obrovský potenciál.
Krokem kupředu by mohlo být vytvoření smysluplného fungující kalendáře kulturních akcí, který by byl přístupný všem. Jeho prostřednictvím by se dalo efektivně plánovat. Tak, aby se zbytečně některé akce nepotkávaly ve stejných termínech, nedublovaly se. I Ústí unese v jeden den jen určitou porci kultury…

Co nového byste chtěl do kulturního života města vnést a co si naopak zaslouží zachovat a má to v kulturním kalendáři pevné místo?
Vezmu to od konce. Věci, které jsou zavedené a fungují, samozřejmě Klubcentrum zachová. Ať už jde o divadelní nebo koncertní předplatné, kurzy, přehlídky, které mají v Ústí tradici. Zhruba půlrok už je logicky naplánovaný, nasmlouvaný, a do tohoto programu nechci a až na malé výjimky ani nebudu zasahovat. Plánuje se už samozřejmě i červnový týden Město v pohybu, jako akce, která má v ústeckém kulturním kalendáři pevné místo. Pokud už mluvíme o akcích, na které jsou Oušťáci tak nějak zvyklí, určitě bych chtěl, aby se zachoval i Ústecký advent. Ovšem jak Město v pohybu, tak i advent by mohly mít do budoucna pozměněnou podobu.
Když uvažuji o novinkách, rád bych oživil prázdninové měsíce ve městě sérií malých pořadů, umím si představit páteční podvečerní koncertíky v altánu zahrady u Hernychovy vily, kde je i příjemné zázemí restaurace Domino. Je to krásné místo uprostřed města, podle mě je k něčemu podobnému jako stvořené. A hudebních formací různých žánrů, které by mohly vystoupit, je v Ústí a blízkém okolí hodně. Taky mi dost scházejí někdejší zahradní slavnosti v prostoru parku pod divadlem a zahrady u bývalého domu dětí a mládeže. Byly to krásné akce doslova pro celou rodinu, chtěl bych se zasadit o to, aby se spojily organizátorské síly a jejich tradice se obnovila. Už jen ten kout, který je dalším krásným místem, v poslední době ovšem poněkud zanedbávaným a devastovaným, by si to zasloužil.
Věcí, o kterých přemýšlím, je samozřejmě víc. Nechce se mi věřit, že by se na čtyřech středních školách, které ve městě máme, nenašli studenti, kteří by se aktivně zapojili do přípravy majálesu, bývávala to krásná tradice, která je hlavně o studentech. V některých městech v okolí to jde a výsledek je obdivuhodný. Tak proč ne v Ústí? Podle mého by studenti měli dát o sobě vědět, měli říct nahlas svému městu, že tu jsou a něco dokáží. Klubcentrum by jim v tom jistě vyšlo vstříc, proto tu přece je. Otázkou také zůstává, co bude v budoucnu s ústeckou poutí. Hlasy volající po změně jsou slyšet už dost dlouho, byly nakonec slyšet i v době předvolební kampaně před komunálními volbami.
Taky bych se chtěl zaměřit na oblast kulturních kontaktů s partnerskými městy. Mám dojem, že ve srovnání s některými okolními sídly v Ústí poněkud pokulhávají. Potenciál určitě je, osobně se znám s některými lidmi z kultury v Bystřici Kladské a berlínském Neuköllnu a jsem přesvědčený, že by zájem byl. Také vím, že je velkým přáním Neuköllnských, aby se populární „rolování slámy", které se už řadu let organizuje v Černovíru, někdy uskutečnilo na ústeckém náměstí. Mělo by určitě větší publicitu a zřejmě i víc diváků. To není nic proti Černovírákům, jejich iniciativy v pořádání této jedinečné soutěže si obrovsky vážím. Ale v Neuköllnu se „rolování slámy" pořádá tradičně na Richardplatzu a je to velká událost. Proč bychom to nemohli zkusit i my?

Zmínil jste možné změny v pojetí Města v pohybu a Ústeckého adventu. Jak aktuální tahle vize je?
Město v pohybu – Týden dobré pohody se letos ještě uskuteční v zavedené podobě. Ono ani na nějakou zásadní změnu není mnoho času. Do Klubcentra jsem nastoupil po Novém roce a opravdu je to především o čase. Hovořil jsem na toto téma se starostou Petrem Hájkem, je představa, že by se v budoucnu městské slavnosti zkrátily. Pak ovšem vyvstává otázka, co bude s prezentacemi aktivit škol, spolků a podobně. Těch je hodně a mají v červnovém týdnu své nezastupitelné místo. Řešením by bylo například uspořádání nějakého festivalu, bylo by to zase takové „Ústí sobě", jak už tady jednou zaznělo. Festival by dal prostor místním kulturním aktivitám, nechyběl by ale i nějaký atraktivní host, měla by to být akce pro celou rodinu. Moc se mi líbí Orlická brána, kterou pořádají u Rozálky v Žamberku. Je to krásný menší open air s pestrým programem, síly k jeho realizaci spojují místní subjekty, výsledek je nádherný. Umím si představit malý open air ve Wolkerově údolí, to je další hezká lokalita Ústí. Pamatuji si, že jsme tam s partou mladých udělali před lety čarodějnice pro celé město a lidí přišly mraky. Takže proč ne „Wolkráč" open air? Samozřejmě by na tom muselo dělat nejen Klubcentrum, to by musela být záležitost široké kulturní fronty (úsměv)…
Čas adventu je krásná doba, která si zaslouží ozdobit kulturou. Ústecký advent by měl mít podle mého názoru určitou dramaturgii, měl by někam směřovat, vyvrcholit. Jeho podobu bych chtěl dát dohromady s širší skupinou těch, kdo mají v Ústí blízko ke kultuře. Nechci být sám, nejsem ten nejchytřejší, prostě chci se o tom bavit. Jedno ale vím jistě. Určitě v programu adventu zakotví projekt Česko zpívá koledy, který iniciují regionální Deníky. Loni se zpívání koled ujal ústecký smíšený sbor Alou Vivat, a přestože se „sboráci" rozhodli projekt podpořit opravdu až na poslední chvíli, nakonec dopadla „premiéra" až neuvěřitelně, protože si koledy na náměstí s nimi zazpívalo kolem tří set lidí. A sbor slíbil, že do zpívání koled půjde i letos a do příštích let z něho chce udělat tradici.

Jste muzikant, hrával jste rock, teď už hrajete s kapelou PPS „jen" elektroakustický bigbítek, jak říkáte. Bude s vaším nástupem v Ústí víc bigbítu?
Ono zas až tak úplně málo bigbítu, jak jsme my zralí muzikanti zvyklí říkat, v Ústí a okolí není. Je to díky různým pořadatelům: partě nadšenců kolem hospody U Bobše v Černovíru, místnímu SportMusicClubu, nedávno jsem byl na hodně povedeném koncertu kapely Mother´s Angels v Malé scéně, lidé jezdí za touhle muzikou také třeba do českotřebovského Modrého trpaslíka. Klubcentrum má v „náplni práce" kulturu pro všechny generace a nemělo by na nikoho zapomínat. A bigbít byl a je kus mého života, takže se chci snažit. Máme výhodu velkého sálu v kulturním domě, který se líbí agenturám. Díky tomu zažije Ústí v březnu a dubnu malou smršť, protože se v „kulturáku" postupně uskuteční koncerty kapel Citron a Komunál, to bude 14. března, a kapel Visací zámek a Plexis o další týden později. Navrch pak přijde ještě koncert kapely Arakain s Lucií Bílou 3. dubna. Bigbítu bude možná trochu znatelněji i v týdnu Město v pohybu, jednáme s Hudbou Praha, s kapelou Tata Bojs, vystoupit by měla i Mňága a Žďorp. Taky snad můžu prozradit, že máme rozjednaný koncert už kultovní kapely Stromboli, která slaví comeback, zahrát v Ústí by měla na podzim. Změna programu je samozřejmě vyhrazena, ale bigbít bude.

Myslíte si, že některá oblast kultury v Ústí pokulhává?
Že by nějak zásadně, to bych asi neřekl. Nabídka je i díky některým mnou již zmíněným subjektům poměrně pestrá. Samozřejmě na to mohou být různé názory, o tom se chci nakonec s ostatními bavit, diskutovat. Osobně bych rád inicioval nové věci, které by Ústí, vedle těch již zavedených, znovu zviditelnily. Třeba právě ten „Wolkráč" open air.

Kulturní veřejnost zajímá i komfort. Plánují se v ústeckých kulturních stáncích nějaké investice?
Tou zásadní by měla být výměna sedaček v Roškotově divadle. Chci věřit, že k ní letos už konečně dojde, notabene už jen proto, že jsme snad poslední v širokém okolí. Kam se podívám, nové sedačky v sálech mají. Ústecká veřejnost po výměně už dlouho volá. Naše sedačky jsou nepohodlné, pro urostlejší postavy v podstatě malé. Projekt je, nabídky také, je to ovšem samozřejmě věc peněz. Jsem optimista a těším se na moment, kdy si návštěvníci koncertů, divadel a dalších kulturních akcí, ale také filmových projekcí v moderním digitalizovaném kině konečně v nových sedačkách pohoví. Mně osobně by se líbilo i několik dvojsedaček pro páry (úsměv).

Je něco, co vám za první týdny vaší nové práce udělalo radost? A naopak, už vás něco naštvalo?
Radost mám třeba z toho, že se podařilo rozjet pokračovací taneční kurzy pro absolventy tanečních. To je určitě dobrá zpráva. Mám taky dobrý pocit z toho, že za mnou přicházejí ti, kdo mají zájem o spolupráci, ať už jsou to lidé ze sdružení SPOUSTI, z Malé scény nebo farnosti. Klubcentrum tu je mimo jiné i od toho, aby spolupracovalo, poskytovalo servis, pomoc. Dveře do mé „ředitelny" (úsměv) má otevřené každý. Tož asi tak…
A naštvalo? Tak to se asi nedá říct. I když mě třeba nenapadlo, že budu muset řešit problém špatného odtoku splašků z divadelního dancingu, který se dnes jmenuje Bar Husová. Na tohle pojmenování si, mimochodem, dost těžko zvykám. A ještě podotek: když tak sleduji jednání některých lidí, už chápu, proč mi několik z těch, kdo mi přišli blahopřát ke jmenování ředitelem Klubcentra, zároveň kondolovalo. Ale všude je něco. „Kdo se bojí, sere v síni," říkával jeden můj dobrý přítel, který pracoval léta v kultuře. Omlouvám se za to slůvko, ale jinak se to asi říct nedá. A já se nebojím…

Autor: Šárka Mikulecká

23.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sklo sanitky za jízdy „ruplo“. Možná po výstřelu

Z volební místnosti v Lukavici.
6

Volby 2017: Kompletní výsledky z Orlickoústecka

Orlickoústecko mělo poslance dva, teď nemá žádného

Orlickoústecko /VOLBY 2017 - KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Orlickoústecko po volbách nebude mít v parlamentu svého poslance.

Babišovci slaví. Není to však Pyrrhovo vítězství?

Pardubický kraj - Hnutí ANO získalo v kraji čtyři mandáty z deseti, další strany mají jen po jednom poslanci.

U Lanškrouna se čelně střetla dvě auta, jeden z řidičů nadýchal

Orlickoústecko - Silnici z Lanškrouna na Ostrov v pondělí ráno uzavřela dopravní nehoda. Krátce před devátou hodinou se tu čelně střetly automobily značek Peugeot 406 a Opel Tigra.

Chrudimští zářili, Mýto neskórovalo

Východní Čechy - Vysokou výhru 7:1 vybojovali na hřišti Slavie Praha futsalisté Era-Packu Chrudim. Tři góly v dresu obhájce titulu vstřelil Brazilec Max. Naopak Vysoké Mýto se v 6. kole nejvyšší soutěže střelecky neprosadilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT