Opatrnost na silnicích, obtížnější cestování vlaky a autobusy. Ale také větší množství úrazů, podchlazení, omrzlin. To vše přináší lednové mrazy roku 2009.

Hory teď nabízejí nejlepší podmínky

Kdo má ze zimy opravdovou radost? Odpověď je jednoduchá, fandové zimních sportů a především provozovatelé „skíček“, kteří teď lákají na nejlepší podmínky. Technický sníh podpořil už i přírodní, inverzní charakter počasí znamená teploty do deseti stupňů pod nulou. A tak se dá o víkendu čekat více lyžařů ve všech areálech v regionu, i když jedno malé „ale“ tu přece jenom je. „V sobotu pouštíme celé středisko a čekáme vyšší zájem. Bohužel po Novém roce jsou lidé bez peněz, proto jsme třeba v některých dnech museli zrušit večerní lyžování. Ironií osudu je, že teď budeme mít nejlepší podmínky, ale lyžaře to zastihne s kocovinou v peněženkách,“ uvědomuje si současný stav Oldřich Štos, jednatel společnosti Ski Sněžník.

Nízké teploty přinášejí na druhou stranu lidem celou řadu nepříjemností, mimo jiné obavy o vlastní zdraví. Šéf ústecké záchranky Stanislav Neubauer míní, že nárůst klasických onemocnění při nízkých teplotách nehrozí, chřipkových epidemií se tedy v nejbližších dnech a týdnech určitě nedočkáme. Uvádí ovšem dva aktuální vážnější případy, kdy silné mrazy ohrozily osoby na životě. „V neděli byl ve spádové oblasti Žamberk nalezen kolemjdoucími podnapilý a podchlazený Ukrajinec, skončil v nemocnici na interním oddělení a stále se zotavuje. Na Lanškrounsku byl ve stejný den zase ošetřen bezdomovec, skončil v Léčebně dlouhodobě nemocných v Červené Vodě. Kdyby byl venku, za dvanáct hodin bychom jej zase přivezli ve stejném stavu,“ hovoří otevřeně o jednom z typických problémů spojených s chladným počasím doktor Neubauer.

Sníh jim paradoxně pomohl

Otočíte kohoutkem, a neteče z něj žádná voda, i takové riziko s sebou nesou teploty hluboko pod bodem mrazu. Přes rok starý případ, kdy obyvatelé Chocně prožili předvánoční víkend bez vody, mají všichni ještě v živé paměti. Druhý takový karambol se naštěstí „vodařům“ vyhýbá. „Zatím, díky bohu, nemáme nějaké větší problémy, běžné poruchy byly pouze v Bystřeci a na Králicku. Napadl sníh, který to přikryl, takže je to srovnatelné se zbytkem roku,“ říká ředitel Vodovodů a kanalizací v Jablonném Zdeněk Sedláček a pokračuje: „Něco by se mohlo stát právě v těch odkrytých úsecích, kde vede vodovod. Kolik je celá síť schopná vydržet, se nedá říct. Problém by mohl být třeba po dvoutýdenním mrazu deset stupňů pod nulou na suchu. Na úterý hlásili dvacet stupňů, uvidíme, co to udělá.“
Jak ředitel podniku dodává, preventivní opatření proti nízkým teplotám v podstatě neexistují: „To se nedá ovlivnit, opatření proti mrazu neuděláte,“ uzavírá pro Deník Zdeněk Sedláček.

JAN POKORNÝ