„Čekal jsem, že se umístíme alespoň s jednou kolekcí. Větší optimista jsem ale nebyl," připouštěl krátce po vyhlášení pořadí ředitel školy Zdeněk Rössler. Dosažené úspěchy totiž překonaly nejen jeho tajná přání.

Hned třikrát
 „na bedně"

Trojice maturantek-oděvních návrhářek shodně získala medailová umístění, ve dvou případech dokonce nejvyšší! Takovou procentuální úspěšností se 11. dubna nemohla žádná škola s výjimkou ústecké v Prešově pochlubit. Lucii Paslerovou vynesla na zlatý stupínek kolekce plášťů s názvem Dot, odborná porota přiřkla první místo také kolekci vycházkového oblečení London studentky Kristýny Černé. Úspěch „umprumky" umocnila ještě třetím místem Marie Štrychová, která v kategorii společenské oděvy zabodovala se svatebním modelem pojmenovaným Červánky v očekávání.
Z takového úspěchu měla pochopitelně radost také vyučující Ludmila Skokanová, která už od podzimních měsíců všem svým svěřenkyním vydatně pomáhala. „Je to obrovské překvapení a zároveň satisfakce, srdce mi během vyhlašování tlouklo závratným tempem. Samozřejmě jsem děvčatům přála úspěch, nejeli jsme se jen zúčastnit," zmínila očividně šťastná pedagožka a pochvalovala si také atmosféru v „týmu": „Byla perfektní, velký kus práce odvedly i naše modelky, stejně tak fotograf a také studentky, které se na přípravě modelů podílely."
Úspěch v silné konkurenci je pro ústeckou výpravu dvojnásob cenný v tom, že mu předcházely nepříjemné momenty. Místy i kuriózní. „Ještě v Ústí jsme nešťastnou náhodou nechali jedno ze zavazadel. Během samotné soutěže jsme se museli vyrovnat s nelehkými podmínkami, jinak precizní pořadatelé nám nechali minimum místa na přípravy. Modelky se musely česat, malovat a převlékat v neskutečně stísněných prostorách, až jsme se málem dotýkali jeden druhého," přidala „pohled do šatny" Ludmila Skokanová z pedagogického sboru školy.

Kam po maturitě? Cesty se různí

Účast na prešovské soutěži byla pro trio maturantek poslední reprezentací domovské školy. Již za několik málo týdnů, pokud úspěšně složí „zkoušku dospělosti", se jejich cesty budou ubírat odlišným směrem. Lucie Paslerová, pro kterou bylo prvenství v nabité konkurenci velkým překvapením, pomýšlí na další studia. „Ráda bych studovala angličtinu, rozhodně budu zkoušet vysokou školu v Praze a také vyšší odbornou školu zaměřenou na oděvnictví," prozradila své další plány úspěšná reprezentantka.
Kristýna Černá místo výletu do Prešova věnovala čas tvorbě maturitní práce. O úspěchu se tak dověděla na dálku. „Esemesku mi poslala kamarádka. Byla jsem samozřejmě šťastná, první místo jsem ani nečekala," uvedla studentka, která se Módne línie mladých účastnila už potřetí. Jak dodala, po maturitě se s oděvním designem loučit nehodlá. „Dostala jsem se na vysokou školu do Plzně, obor fashion design. U návrhářství tedy zůstanu," řekla.
To Marie Štrychová, třetí úspěšná účastnice, se už poohlíží po vhodném zaměstnání, věnovat se podle svých slov chce po maturitě jinému oboru. V jejím případě je zajímavostí fakt, že soutěžní model byl původně klauzurní prací. „Nepočítala jsem s tím, že se někdy bude šít. V Prešově jsem byla vůbec poprvé, přivezli jsme tam hezké kolekce a uspěli," dodala ještě.

Za rok? Pokud budou nápady…

Pro ústeckou školu je pronikavý úspěch velkým povzbuzením. Podle slov ředitele SŠUP hned v několika ohledech. „Jednak jde o pozitivní prezentaci školy na veřejnosti, dále propagaci oboru uvnitř školy. Je to vhodný signál pro žáky a motivace pro pedagogy, že je dobré být aktivní a tvořit zajímavé věci. Výsledek je zajímavý také pro našeho zřizovatele, protože právě s prešovským regionem má Pardubický kraj uzavřené partnerství," sčítá pozitiva Zdeněk Rössler.
Zda budou Ústečtí obhajovat medailové posty i za rok, je ještě ve hvězdách. Předpoklady podle vyučujících rozhodně jsou. „Teď jen záleží, zda se objeví nějaké nosné, kreativní nápady," konstatuje Jana Salabová, další z pedagožek, která se na přípravě kolekcí pro prešovské klání podílela. (jp)