Dům kultury je ve špatném technickém stavu. Vedení města si proto dvakrát sezvalo zastupitele, aby neformálně diskutovali o možnostech a variantách řešení tohoto problému.

Problémem je i samotný provoz

Problémem není jen to, kde vzít na opravu objektu peníze, ale i samotný provoz. V minulé době odešli z nebytových prostor Domu kultury dva dlouhodobí nájemci, tím se snížily příjmy Závodního klubu, s. r. o., ovšem výdaje už příliš ponížit nejdou. „Zastupitelstvu budu navrhovat určité změny v provozu domu kultury, které by měly do budoucna provozní ztrátu snížit,“ uvedl Petr Fiala, kterého trápí stav kulturního domu jako starostu města i jednatele Závodního klubu.

Je nezbytné, aby se do objektu začalo ve větší míře investovat. Pomoci by mohla státní dotace, projekt zateplení domu byl přihlášen do Operačního programu Životní prostředí. Nutné je také rekonstruovat část elektroinstalace. „Zastupitelstvu navrhnu schválení závazku města Letohrad ve formě poskytování pravidelné dotace Závodnímu klubu, s. r. o., ve výši 650 tisíc korun ročně pro období let 2011 - 2020 jako příspěvek na splácení investičního úvěru Závodního klubu,“ řekl Petr Fiala. „To proto, aby si Závodní klub mohl vzít investiční úvěr ve výši zhruba 5 milionů korun, který by byl využit prioritně na rekonstrukci části elektra, dofinancování zateplení, když bude žádost na OPŽP úspěšná a případně, pokud zateplení nedopadne, na úpravy vnitřních prostor, například velký sál.“

Pomoci by mohl strategický partner

Radnice se nezříká ani možnosti, že by do objektu investoval strategický partner, ovšem s tím, že tu nadále budou i prostory sloužící kultuře. Je to však reálné, když se ve všech pádech skloňuje ekonomická krize? „Současná doba mnoho optimismu této variantě nedává,“ povzdychl si starosta, „nicméně toto není krátkodobý cíl.“ Město připravuje podklady pro hledání strategického partnera.

DANA POKORNÁ