Důchodci v okrese si každý rok o něco polepší. Od roku 2010 se průměrný důchod lidem na Orlickoústecku zvedl o 2200 korun. Před pěti lety pobírali důchodci 10 693 korun, vloni 11 585 korun a letos částka činí 12 052 korun.

K celorepublikovému průměru, který je 12 326 korun, jim ale ještě trochu chybí. Průměr Pardubického kraje je přitom 12 092 korun. Senioři v okrese nemusí závidět ostatním v kraji. Rozdíly mezi důchody v jednotlivých okresech jsou malé. Nejlépe jsou na tom senioři na Pardubicku, následuje Orlickoústecko, Chrudimsko a poslední Svitavy, kde berou důchodci průměrně 11 914 korun.

Rozdíly jsou ovšem také mezi důchody mužů a žen. Stejně jako u výplat, tak i v penzi berou více muži. Průměrný důchod mužů činí 13 212 korun, zatímco u žen jenom 10 993 korun. Blíží se tak krajskému průměru, který je 13 263 korun u mužů a 11 024 korun u žen.

Na konci loňského roku žilo v kraji 121 455 starobních důchodců, z toho 32 614 na Orlickoústecku.

U supermarketu ve Vysokém Mýtě se manželé důchodci dohadují nad letákem. Mají zaškrtané zboží v akci. „Mladí se nám posmívají, že nakupujeme zlevněné věci, ale my bychom jinak nevyšli. S manželem máme dohromady na měsíc zhruba 20 tisíc, platíme nájem, nákupy, léky, benzín,“ vysvětluje Marie Trávníčková. Podobně je na tom více důchodců v regionu. Někdo bere více peněz, jiný méně, ale jedno mají společné. Šetří a žijí skromně.

Zlatě ve svém

Dvanáct tisíc korun pro důchodce z města nebo venkova, to je rozdíl. Vyskakovat si nemohou ani senioři, kteří bydlí v domovech důchodců a podobných zařízeních. Za ubytování se stravou zaplatí průměrně okolo deseti tisíc korun měsíčně. Ceny se liší i podle komfortu bydlení. Domov důchodců v Ústí nad Orlicí účtuje za jednolůžkový pokoj 10,5 tisíc korun, cena za bydlení v třílůžkovém pokoji je o dva tisíce nižší. Domov důchodců Ledax ve Vysokém Mýtě uvádí na svých stránkách cenu 11 559 korun za měsíc.

Srovnatelné ceny mají i domovy v jiných městech a obcích. V Lanškrouně, stejně jako jinde, garantují klientům, že jim zůstane 15 procent z příjmu.

Někomu po zaplacení všech nutných výdajů zbude na měsíc několik stovek.

„Nemají to lehké. Jezdím seniorům na nákupy a jejich seznamy jsou stručné. Většinou chtějí jen drobnosti a něco pro vnoučata, občas čokoládu. Je pravda, že taky sledují ceny a jsou skromní,“ potvrzuje dobrovolnice Lenka Kabrhelová.

Výhodu mají důchodci, kteří bydlí ve svém a jsou relativně zdraví. „S důchodem s manželem sotva vyjdeme. Nejvíce peněz dáme měsíčně za elektřinu a jídlo. Topíme elektřinou, protože dřevo už nezvládneme naštípat. Platíme taky pojistku domu, auto, popelnici, léky, internet a spoření,“ vypočítává Eva Málková a dodává, že jim zbývá i pro děti, když přijedou na návštěvu. Skromnost, to je hlavní jejich životní krédo. S manželem dostávají měsíčně celkem 22 804 korun. „Nenaříkáme si. Máme uspořeno i na pohřeb,“ podotýká starší žena. Přesto by zvýšení důchodu uvítala, protože ceny se zvyšují.

Dokud můžu…

Na přidání od státu nečeká Josef Kuchta a dokud může, chodí na brigádu. „Doma bych se nudil, chodím občas pomáhat do jedné stavební firmy. Něco si vydělám a dostanu se mezi lidi,“ podotýká vitální důchodce.

V porovnání se sousedními kraji jsou na tom důchodci v Pardubickém kraji lépe než na Vysočině, kde penzisté v průměru dostávají 12 054 korun, a Olomouckém kraji, kde mají 11 960 korun. Naopak v Královéhradeckém kraji je průměrná penze 12 183 korun, v Jihomoravském 12 177 korun a ve Středočeském 12 485 korun.