Navzdory novým a novým způsobům zábavy, jež přináší dnešní doba. Možná také proto, že není zábavou jednoduchou, do hry se musí zapojit hlava, i když štěstí svou roli určitě hraje také. Ctitelé mariáše se scházejí pravidelně na turnajích, některé z nich jsou léty zavedené. Velkou šanci etablovat se, má ovšem i turnaj, který patří mezi ty „mladé“, turnaj, jenž se teprve podruhé hrál v pohostinství „U Fildy“ v Žichlínku.
Na výhry padlo statné prase
Zájem hráčů byl velký. V sobotu byl totiž lokál zmíněné hospody zaplněný do posledního místa. Kolem stolů zasedlo sedmdesát dva hráčů, mezi nimi byly i tři ženy. „Pro mě to je velký úspěch, loni tu při prvním premiérovém turnaji hrálo celkem osmačtyřicet lidí. Letos je to o hodně víc. Jsou tu samozřejmě nejen místní, fandové mariáše přijeli od Pardubic, z Poličky, Častolovic, Ústí a dalších míst. Hraje se křížový padesátníkový mariáš, červené, na čtyři padesátiminutová kola, flek je za korunu, takže zaokrouhlujeme. Hráči se ke stolům losovali,“ přiblížil systém turnaje jeho organizátor Jaromír Glocar.
Jak dodal, ve hře byly opravdu hodnotné ceny. Padlo na ně dokonce i prasátko o váze sto sedmdesáti kilogramů. „První cena je půlka prasete, nějakou cenu si ale z turnaje odnese každý. Navíc máme připravenou i tombolu,“ prozradil. Přitom doslova zářil spokojeností z toho, že čas, který přípravě turnaje věnoval, přinesl ovoce. A už dnes uvažuje o tom, že by se v případě rostoucího zájmu musel příští rok k turnaji využít velký sál hospody.
Relax pro starostu i ekonomku
Jaromír Glocar samozřejmě mariáš také hraje. „Hraju ho snad od malička, stále mě baví, dává mi pohodu, radost ze hry,“ přiznává.
Ve stejném duchu mluví i ekonomka Martina Rollerová z Ústí nad Orlicí, která nechyběla ani na loňském turnaji: „Je to tady nádherné, perfektně se hraje. Pro mě je stále mariáš velkou relaxací od práce, dneska i trochu od rodiny. Přiznám se, že chodím mezi chlapy hrozně ráda. Někdo si chodí pokecat mezi baby, ale tohle je lepší. Ročně hraju tak pět turnajů, Jamné, Brandýs, Žichlínek, Kunčice, Bystřec,“ říká mladá mariášnice, která se královskou hru naučila od svého otce Jiřího Rollera. Ten v Žichlínku také nechyběl. A dařilo se mu. Karta mu totiž šla nejlépe, v turnaji vyhrál, když jeho celková výhra činila 146 korun. Půlka pašíka mu tedy právem náležela. Jeho dcera skončila z hrajících žen nejlépe – na 22. místě. Bez zajímavosti není ani fakt, že nejlepším místním hráčem byl samotný starosta obce Otakar Řehák, který skončil třicátý druhý.