close Zuzana Poláková zoom_in Můžete popsat, co je autismus a co je pro něj charakteristické?
Autismus je nevyléčitelné postižení mozku. Lidé s autismem nerozumí tomu, co vidí, slyší, cítí a prožívají. Autisté často nemluví, mají mentální postižení, hyperaktivitu, epilepsii, poruchy chování a učení. Žijí jakoby ve svém světě. Mají problémy s porozuměním, soustředěním a sociálním chováním. Lidé s Aspergerovým syndromem mohou být vynikající v určitém oboru, ale jsou nesamostatní v běžném životě. V současné době má poruchu autistického spektra každé 86. dítě, to je asi jedno procento populace v ČR.

K podpoře osvěty o autismu se chystá řada akcí, které to budou na Orlickoústecku?
Druhého dubna je mezinárodní den autismu, tento den se lidé oblékají do modrého oblečení, modře nasvěcují významné budovy v ČR i ve světě. V dubnu probíhá také spousta osvětových a benefičních akcí na podporu lidí s autismem.
Poruchy autistického spektra z.s. chystá tyto akce: v neděli třetího dubna Modrý výstup, pochod na Andrlův chlum, který bude oslavou svátku autistických dětí. Benefiční akce má start mezi 10 až 10.15 před hlavním vlakovým nádražím v Ústí nad Orlicí, účastníci mají přijít v modrém oblečení.
Na 4. dubna se plánuje benefiční zumba s Luckou Tvrdoňovou na Dukle v Ústí nad Orlicí. V neděli 10. dubna bude od 8 do 12 hodin Benefiční jóga maraton na podporu dětí s autismem v ZUŠ Ústí nad Orlicí. Zapojí se i Doudleby nad Orlicí, 3. 4. bude modrý piloxing , 4. dubna se bude tančit v Boxerně a 7. dubna budou modré zumby s Radkou Suchomelovou a Luckou Tvrdoňovou.
Ve středu 6. dubna zažijí žáci ZŠ Na rovině v České Třebové Modrý den. Od 13 do 14 hodin zde bude pro veřejnost moje přednáška o autismu a činnosti neziskové organizace PAS z.s.
Se vzkazy o autismu a informacemi o činnosti neziskové organizace Poruchy autistického spektra se můžete setkat také v prvním dubnovém týdnu v Nové Louži v Ústí nad Orlicí a v některých autobusech.
Modrým cvičením se také v dubnu připojí funkční trénink a děti ze Sokola v Ústí nad Orlicí a cvičenci z okolí.
Soutěžíme také na festivalu Jeden svět s projektem Osvěta autismu, veřejnost bude moci hlasovat pro finanční podporu jednoho ze sedmi projektů neziskových organizací.
Většina z akcí bude benefičních, výtěžek ze vstupného, startovného půjde na podporu PAS z.s., na aktivity pro rodiny s dětmi s autismem.

Pokud mám podezření, že má dítě obdobné problémy, na koho se mohu v okrese obrátit?
Pokud kontaktujete PAS z.s. poradíme vám, kam s dítětem zajít. Autismus se dá poznat již od necelých dvou let dítěte. V současné době spolupracujeme s Rodinným integračním centrem, které se nabízí rodinám s dětmi s autismem ranou péči a také následné sociálně aktivizační služby a poradenství. Pro určení diagnózy je třeba navštívit dětského či klinického psychologa, psychiatra. Čekací doby jsou bohužel dlouhé, v Pardubickém kraji jich je málo.

Kterých akcí PAS z.s se může veřejnost do konce prázdnin zúčastnit?
PAS z.s. je nezisková organizace, pořádá volnočasové aktivity, výlety, přednášky, setkání rodin s postižením. V květnu a září plánujeme psychorelaxační pobyt pro rodiny s dětmi s postižením spolu s psychologem Přemyslem Mikolášem. V červenci budou dva tábory pro děti s autismem a s postižením bez rodičů v Neratově v Orlických horách.
I letos uvítáme nové asistenty, dobrovolníky, studenty, kteří nám pomohou s přípravou těchto aktivit.
Děkujeme také za podporu našich akcí Konzumu, městu Ústí nad Orlicí a drobným dárcům a sponzorům.
Více informací o našich akcích najdete na našem Facebooku, webu proautisty.cz nebo paszs@seznam.cz, 777882337.