Workoutové hřiště ve Vítějevsi na Svitavsku, výrobní hala v Helvíkovicích u Žamberku a návrh jezdecké haly na dostihovém závodišti v Pardubicích mají jedno společné. Jsou v nominaci na dřevěnou stavbu roku.

Netradiční vyžití nabízí ojedinělé hřiště ve Vítějevsi. Workout park je přístupný od srpna minulého roku. Areál darovala obci místní firma, která se zabývá výrobou dřevěných prvků do interiérů. „Jedná se o sestavu sedmi samostatných cvičebních posilovacích prvků, které umožňují teen-agerům, ale i dospělým procvičit celé tělo. Velký zájem o něj mají i menší děti, přestože kousek vedle je dětské hřiště. Autorem konceptu je syn Marek Havlíček, který vycházel hlavně ze svých zkušeností z oblasti kulturistiky, kterou aktivně provozuje,“ vysvětluje Petr Havlíček z Vítějevsi.

Workout park je vybavený boxerským pytlem, lavičkou a činkou pro benchpress, několika víceúčelovými hrazdami, ribstolem, stolem na přetlačování pákou, lavičkou na sedy lehy a čtyřmi lavičkami. „Hlavní podstatou záměru zbudovat hřiště bylo to, že v širokém okolí je workoutové hřiště svým pojetím, sportovním záběrem a uplatnění ojedinělé a vymyká se od ostatních soutěžních hřišť,“ dodává Petr Havlíček.

Unikátní je i návrh jezdecké haly pro dostihové závodiště v Pardubicích. Zatím je pouze na papíře, ale má šanci, že se jednou stane realitou. Jeho autorem je čerstvý absolvent architektury Vojtěch Slavík. „Mým záměrem bylo vytvořit jezdeckou halu, která plní reprezentativní účel celého pardubického závodiště. Architektonickým cílem stavby je vyvolat emoce a zaujmout. Možná ze začátku působí stavba, že se do komplexu nehodí. Ale hodí se do něj více než jakákoliv jiná hranatá. Právě použitím dřevěné konstrukce je potlačena bariéra mezi lidmi, zvířaty a stavbou,“ přibližuje svůj projekt Vojtěch Slavík.

Slunce a teplo

U jezdecké haly navrhuje několik zajímavých prvků. „Zajímavostí stavby je, že se jedná o obousměrně pnutou dřevěnou konstrukci, a proto je velmi subtilní. Dále využívám ETFE folii k zastřešení, která propouští maximální oslunění a přitom má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti,“ popisuje autor návrhu. U rozebíratelné a recyklovatelné haly myslí i na využití dešťové vody ze střechy. Pro ni počítá v projektu s akumulačními nádržemi.

V nominaci na dřevěnou stavbu roku je i výrobní hala v Helvíkovicích u Žamberku. Ta bude zkolaudována v květnu. Původně to měla být ocelová a železobetonová konstrukce, ale vyhrálo dřevo. Je levnější a urychlí montáž. Naprostou specialitou haly jsou navržená dřevěná táhla.

Hlasování Až do 2. března mohou lidé hlasovat pro nejlepší stavby ze dřeva v anketě Dřevěná stavba roku 2018 a soutěžit o pobyt ve srubu. Veřejnost se do ankety může zapojit on-line přes odkaz: www.drevenastavbaroku.cz/hlasovani. Své hlasy mohou lidé poslat 95 dřevěným stavbám. Projekt se koná pod záštitou ministra zemědělství Jiřího Milka a má podpořit vyšší využívání dřeva jako suroviny z obnovitelných zdrojů ve stavebnictví.