K lítosti všech turistů, pro které byla rozhledna oblíbeným cílem při výletech po kraji, se jím nestal ani Dobrovolný svazek obcí Lanškrounsko, ani lanškrounská společnost Omega tech, i když chtěli objekt ihned zabezpečit proti dalšímu chátrání a obnovit jeho turistický význam. Po první dražbě už to vypadalo nadějně. Doručeno bylo šest nabídek, pět poštou a jedna osobně. Vítězem dražby se stala firma Omega tech, která byla odhodlána rozhlednu koupit za 2,1 milionu. „Bylo nám líto stavu, ve kterém se rozhledna nacházela, protože jsme k tomuto místu měli z mládí osobní vztah. Chtěli jsme objekt rozhledny opravit a otevřít pro širokou veřejnost," komentoval spolumajitel společnosti Tomáš Resler skutečnost, proč do dražby šla. Po pěti dnech však bylo všechno jinak. Insolvenční správce překvapenému soukromému investorovi oznámil, že zajištěná věřitelka dražbu ruší a vypsána bude nová.

Co je zajištěný věřitel?Zajištěný věřitel je dle insolvenčního zákona takový věřitel, který má svou pohledávku zajištěnu prostřednictvím věci či práva z majetku dlužníka. Jen tak je jeho závazek závazkem zajištěným. Například, pokud si vzal dlužník bankovní hypotéku či úvěr na kupovanou nemovitost, má dotyčná bankovní společnost svou pohledávku zajištěnu zástavním právem na danou nemovitost.

Omega tech se sice zúčastnila i opakovaného výběrového řízení, ale posléze z výpisu insolvenčního správce v insolvenčním rejstříku zjistila, že byla přeplacena firmou Paper Black, která nabídla 2,5 milionu korun. Jaké záměry má s.r.o. se sídlem psaným v Praze s rozhlednou na Lázku, nikdo na Lanškrounsku neví. „Firma Omega tech byla pro mě i pro starosty svazku, i když jsme neuspěli, zárukou toho, že Lázek bude sloužit dál k tomu účelu, ke kterému byl vybudován. Bohužel, první výběrové řízení bylo zrušeno," je rozčarován starosta Lanškrouna Radim Vetchý.

„Vše dokořán, všude bordel, rozbitý nábytek, vyházený postele v ubytovně, rozbitý krb v bytě…," popisují turisté, v jakém šokujícím stavu se výletní místo s rozhlednou už několik měsíců nachází. Lanš-krounského starostu úpadek Lázku mrzí. „Byl bych rád, kdyby znovu sloužil k tomu, k čemu byl předurčen. Aby se zde turisté mohli zastavit na kávu, na čaj, děti si dát něco dobrého a třeba i v rámci pochodu Lanškrounská kopa mohli vyjít nahoru na rozhlednu a podívat se po krajině. To bych si přál. Ale mám teď rozpačité dojmy, Lázek je vybydlený, devastovaný a očividně nový vlastník nereagoval tak rychle, jak byl připraven vítěz prvního kola, který měl zajištěno zabezpečení rozhledny a zabránil by dalšímu devastování budovy," dodal Radim Vetchý. O vítězi obálkové soutěže a jeho obchodních aktivitách nic konkrétního neví.
Lanškrounská radnice deklarovala, že bude dál vývoj kolem Lázku sledovat.

Víte, že?• První rozhledna byla na vrchu Lázek otevřena 28. července 1912. Po opakovaných útocích vandalů z řad lanškrounských Němců musela být po šesti letech stržena.
• Druhý pokus postavit rozhlednu vzešel od Klubu československých turistů, který za tímto účelem uspořádal veřejnou sbírku. Dvacet metrů vysoká dřevěná rozhledna byla slavnostně otevřena 13. srpna 1933. Spolu s ní byla postavena i chata, která nese název iniciátora stavby Františka Reichla, berního úředníka ze Zábřehu.
• Po roce 1989 byla chata s rozhlednou vrácena KČT. V roce 1995 přešla do soukromých rukou.
• Rozhledna bývala přístupná nepravidelně, spíše podle vůle majitele. Od roku 2013 již byla trvale uzavřená. Stav rozhledny a chaty se výrazně zhoršil v roce 2015, kdy se vlastník objektu – karlovarská společnost Deneta, a.s. – ocitla v konkurzu.
Zdroj: www.rozhledny.webzdarma.cz