„Původně jsme počítali s tím, že celou akci zvládneme letos během pěti měsíců, bohužel jsme nebyli úspěšní v žádosti o dotaci na opravu chodníků, a proto je jejich dokončení plánováno na duben až srpen příštího roku,“ vysvětlil českotřebovský místostarosta Dalibor Zelený. Na opravu chodníků chce město znovu požádat o dotaci z programu Státního fondu dopravní infrastruktury na zvýšení bezpečnosti.

Řidiči projíždějící po „čtrnáctce“ Českou Třebovou musí počítat s dopravními omezeními přinejmenším ještě dva měsíce. Do 10. září má být dokončeno veřejné osvětlení. Rekonstrukce chodníků a asfaltový povrch silnice pak mají být hotové na konci října. „Práce byly původně rozděleny na pět etap, po dohodě se všemi zainteresovanými byly čtvrtá a pátá etapa sloučeny,“ dodal místostarosta.

Definitivní podobu však získají chodníky až koncem léta příštího roku. „Povrch chodníků po pracích na veřejném osvětlení bude pokryt výziskem z vybroušeného materiálu ze silnice. Tento povrch bude zhutněn, aby umožnil bezblátivý provoz i zimní údržbu,“ upřesnil místostarosta Dalibor Zelený.

Policisté na cihelně
Policisté na Cihelně

Průjezd městem ve směru na Opatov komplikují od začátku srpna objížďky. Aktuálně je až do poloviny září uzavřena ulice Riegrova. Objížďka je obousměrně vedena ulicemi Slovanská a Bratří Hubálků. V dalších etapách bude provoz sveden do jednoho jízdního pruhu a řízen kyvadlově.

„Práce zatím probíhají podle harmonogramu. Je samozřejmě možné, že se dokončení jednotlivých etap stavby může o několik dní posunout. Provádějí se totiž i sanace komunikace, které se určují až pochůzkou po odfrézování. Může proto dojít k mírnému posunu jednotlivých etap,“ sdělil Zelený.

Finální asfaltový povrch silnice se bude pokládat naráz až po dokončení ložné vrstvy všech etap.

„Obvykle se tak děje přes víkend, aby nebyl příliš narušen provoz. Ve spolupráci s investorem i jednotlivými firmami se snažíme, aby byl dopad prací na život ve městě co nejmenší, přesto se některým problémům s dočasnými překopy či uzavřením komunikací nedá vyhnout,“ dodal místostarosta Zelený. Radnice proto prosí obyvatele o shovívavost.

Další komplikace čekají

Od školního roku čekají na řidiče, kteří zamíří z České Třebové do Litomyšle další dopravní komplikace. Pardubický kraj spustí rekonstrukci silnice II/358. Komunikace bude až do poloviny listopadu zcela uzavřena.

Hraboš. Ilustrační foto.
Přou se, jak mají vyhubit hraboše