Nápad se zrodil na začátku loňského školního roku, kdy hejtman Martin Netolický v loňské Vesnici roku Pardubického kraje navštívil tamní školu.

„Padla tam otázka, s čím by nám mohl pomoci. Ve hře byla i rozhledna, ale když přišlo na dětské dopravní hřiště, viděla jsem, jak paní ředitelce zazářily oči,“ uvedla při sobotním slavnostním otevření starostka Lukavice Ilona Severová. Na hřiště za bezmála 300 tisíc korun přispěl částkou ve výši 70 procent nákladů Pardubický kraj, a to pomocí dotace z programu na podporu výstavby dětských hřišť.

Po přestřižení pásky svůj nacvičený program předvedli žáci tamní základní školy a pak už hřiště patřilo dětem. Na místě nechyběli ani strážníci žamberské městské policie, kteří na hřišti řídili dopravu.

Současně s otevřením hřiště pak u sokolovny probíhal zahrádkářský den s několika soutěžemi, mimo jiné se soutěží o nejlepší Honzovy buchty.

Lukavice v současné době budují kanalizaci, což přináší dopravní omezení i snížený komfort pro řidiče. „Je to tankodrom,“ konstatoval hejtman Martin Netolický a slíbil, že kraj silnici, která je krajská, brzy opraví.

Den otevřených dveří v bývalé Mosilaně v Žamberku.
OBRAZEM: V Žamberku ožily staré stroje