Volnočasové aktivity, které děti nejvíce zajímají? Ředitelky domů dětí a mládeže v regionu, které Deník oslovil, zmiňují nejčastěji sporty, tanec, ale třeba také deskové hry, keramické dílny. Nyní stojí „dédéemka“ před úkolem oslovit co nejvíce zájemců.

V Mýtě připravují Divotvorfest

Přes sedm set dětí docházelo pravidelně do padesáti zájmových kroužků vysokomýtského Domu dětí a mládeže Mikádo. Podobný počet by podle slov ředitelky Heleny Kejzlarové chtěli udržet i nadále, pomoci by měla důkladná propagace. „Letos poprvé budou naše letáky ve všech vysokomýtských schránkách, na lavicích je jako každý rok najdou také prvňáci. Nově jsme připravili klub deskových her, volejbal, netradiční sportovní hry,“ přiblížila novinky v Mikádu jeho ředitelka. Jak dále uvedla, ani předškoláci nevyjdou naprázdno, už deset let pro ně totiž funguje Klubíčko a také výtvarný kroužek.

Před začátkem další sezony, ten si naplánovali ve Vysokém Mýtě na 21. září, připravili pedagogové z Mikáda ještě jednu akci. Bude jí přesně za týden festival Divotvorfest. „Stává se tradicí, že na začátku školního roku uspořádáme u nás na zahradě větší akci. Loni jsme ji měli víc hudební, tentokrát nebudou chybět pohádky, kabaret, nejrůznější workshopy,“ zve Helena Kejzlarová všechny zájemce, kteří by si chtěli vyzkoušet například dramatickou dílnu, smaltování, batikování nebo výpal keramiky.

V českotřebovském Kamarádu už také rozdávají nabídkové katalogy do škol, jak řekla ředitelka DDM Jana Endyšová, v současnosti už přijímají první přihlášky. „Jak ale budou kroužky naplněny, ještě nejsem schopna říci. Loni se nám hodně osvědčily taneční, sportovní a výtvarné kroužky,“ vyjmenovala volnočasové aktivity, o které je mezi mladými Českotřebováky největší zájem. Stejně jako Mikádo ani Kamarád nezapomíná na předškolní
Orlickoústecko/Jak potvrdila Jana Endyšová, v katalogu na letošní školní rok si mohou rodiče předškoláků vybrat z výtvarného kroužku, cvičení a dopolední „přípravku do školky“. Aby mohl DDM Kamarád prezentovat veřejnosti své aktivity, rozhodli se jeho pracovníci vyzkoušet den otevřených dveří. Volba padla na čtvrtek 3. září. „Podobnou akci děláme poprvé. Chceme, aby se děti mohly zeptat přímo vedoucích na vše, co je zajímá,“ vysvětlila význam akce, která by mohla oslovit další mladé Českotřebováky. Kroužky, mezi nimiž je nově například mladý návrhář, se pak v Kamarádu rozjedou první říjnový týden.

Přibližně čtyřicet kroužků nabízel v loňském roce Dům dětí a mládeže v Lanškrouně, v létě pak pořádal už třetí šachový tábor a soustředění mažoretek. Z nových kroužků by mohla zaujmout „Mládež pro Evropu“, kterou povede nová posila. „Od září tady máme dobrovolnici z Německa, bude u nás půl roku,“ uvedla Věra Mačátová, jedna z pedagožek tamního DDM. Jak doplnila, rozšířit by se měla nabídka výuky cizích jazyků, a sice o ruštinu.
Rozšiřovat, a překvapivě ve velkém, budou také v žamberském Animu. Tam přes prázdniny uspořádali hned devět akcí a na nezájem veřejnosti si rozhodně stěžovat nemohli. A na co se mohou od posledního zářijového týdne příchozí těšit? „Nově máme angličtinu s Krtečkem pro malé děti, country tance, divadelní a dramatickou výchovu pro mladší, kondiční plavání. A třeba v Kunvaldu budeme mít paličkování,“ zalistovala katalogem ředitelka Anima Alena Němcová.

Ústeckoorlickému Domu dětí a mládeže, který loni navštěvovalo přes osm set dětí, šéfuje nově Radek Škarka. Podle svých slov by rád udržel nabídku kroužků a jeden nový by měl letošní katalog obohatit. Jedná se o všeobecnou sportovní přípravu, která je určena dětem od první do šesté třídy. „Dédéemko“, jež sídlí v Lukesově ulici, se otevře zájemcům na začátku října. Už 19. září ale proběhne v jeho areálu turnaj v populární francouzské hře pétanque.

JAN POKORNÝ