Zkrátka jsme skláři. Je to srdíčková záležitost,“ vysvětluje jednoduše svou cestu ke sklu Ivana Majvaldová, která do Letohradu pozvala novoborské skláře, aby předvedli svůj um při Řemeslnické sobotě. Ke 140. výročí novoborské sklářské školy dokonce v pátek otevřela výstavu ve své galerii. Tu má, stejně jako dílnu, ve dvě stě let starém domě v letohradské „zlaté uličce“.

Než rodačku z Nového Boru zavál osud do Letohradu, vedla galerii v Mladé Boleslavi a na úplném začátku bylo studium na sklářské škole. O tom, že bude „dělat se sklem“ nikdo nepochyboval, vyvzdorovala si ale svůj obor. „Nevím proč, ale nějak jsem věděla, že chci být rytečkou skla, i když táta maloval a dělal pěkně. Chtěli mě v prvním ročníku na ten obor přetáhnout, ale já jsem zavrtěla hlavou, že ne,“ připomíná začátky svého směřování sklářka a dál vzpomíná: „Možná za všechno mohla exkurze v páté třídě, kde nám jeden pán vyryl na malou skleničku jméno. Mám ji schovanou dodnes. A teď to rozdávám dál já, ryju na jarmarcích lidem pro radost na skleničky jména.“ A nejen ta. „Rytí skla je obor odvozený od broušení skla, je to jemnější technika, která umí udělat lovecké motivy, kytičky a hlavně písmo. Broušení skla, to jsou ´hvězdice, olovnaté sklo a práce do hloubky´,“ vysvětluje rozdíly Ivana Majvaldová.

Jako následovnice „huťáků“ si samozřejmě zkusila „fouknout bublinu“. A s jakým výsledkem? „Když mí přátelé viděli, jak se mi to nedaří, řekli mi, ať se vrátím k tomu svému,“ přiznává rytečka. Zato to se jí daří. „Šest let jsem vedla galerii v Mladé Boleslavi, takže můžu srovnávat. Přivést tam na vernisáž patnáct, dvacet lidí, to byl hodně velký úspěch, tady přijde hodně lidí a jsou hodně zvídaví. Je to jiné, srdečnější než ve velkých městech,“ hodnotí Ivana Majvaldová.

Sklo je jejím osudem, u ní doma ho však paradoxně skoro nenajdete. Tedy zatím. „Doma jsou dvě malé děti, takže pijeme z plastových ´skleniček´. Dědeček mi proto říkal: ´kovářova kobyla chodí bosa´. Ale šestiletá dcera už bere sklo do ruky a ruční bruskou dekoruje, maluje princezny,“ naznačuje Ivana Majvaldová, že plast do budoucna nemá u nich v rodině šanci.