Vůbec největší úbytek postihl Vysoké Mýto. Město v loňském roce přišlo o 86 obyvatel. Celkový počet klesl těsně pod 12 tisíc. Z hlediska procentuálního vyjádření si nejhůře vedou Sobkovice. Z 238 lidí, kteří žili v obci na začátku loňského roku, se počet obyvatel snížil na 227, což představuje úbytek téměř pět procent.

Ne všude ale počet obyvatel klesal. V sedmi obcích Orlickoústecka zůstal stejný. Jinde dokonce lidé přibývali. Největším nárůstem počtu obyvatel, jak absolutně, tak i procentuálně, se může pochlubit Dolní Morava.

Ve srovnání se začátkem loňského roku zaznamenali statistici v oblíbeném horském středisku přírůstek 86 obyvatel. Převedeno na procenta jde o 27 procent. V celorepublikovém srovnání je Dolní Morava, pokud jde o počet obyvatel, dokonce druhou nejrychleji rostoucí obcí v zemi.

Demografický vývoj je v případě Dolní Moravy pozoruhodný ještě z jiného pohledu. Před druhou světovou válkou patřila Dolní Morava mezi obce s německým osídlením. Poválečný odsun však způsobil, že se obec dočasně vylidnila.

„Před rokem 1945 měla Dolní Morava mnohem vyšší osídlenost než dnes. Tvořily ji tři vesnice a žilo zde kolem tisícovky lidí,“ uvedl už dříve starosta Richard Novák. V obci, která za poslední roky zaznamenává příliv turistů, aktuálně žije 385 obyvatel přihlášených k trvalému pobytu.

Vedení obce před časem rozhodlo o finančních příspěvcích všem, kteří se přihlásí k trvalému pobytu, a také nově narozeným dětem. Každý dostane od obce 5000 korun.

„Zájem je. Naše nabídka je pro lidi, kteří v Dolní Moravě dlouhodobě pracují a bydlí tady, ale nemají zde trvalý pobyt. Nečekáme, že by se sem stěhovali najednou noví lidé, taky není kam, obecní byty nejsou. V loňském roce jsme příspěvky vyplatili dvaceti novým občanům a letos asi deseti,“ uvedl starosta Richard Novák.

Vedení Dolní Moravy chce lidi motivovat, aby změnili postoj, a když v Dolní Moravě pracují a žijí, tak proč by nemohli být i platnými občany vesnice.

Odborný léčebný ústav Albertinum Žamberk.
V ústavech slouží nový software