Rád bych si dal jako novoroční předsevzetí, že zhubnu. Je mi 52 let a při výšce 172 cm mám 105 kilogramů, což je určitě hodně. Spíš než celkově tlustý, mám ten tzv. pivní mozol. Pivo sice piju, ale jako všichni normální chlapi, určitě ne nějak nadměrně. Co mi poradíte, abych byl úspěšný? Na cvičení moc času nemám, ale asi bych nejradši nějakou dietu. Dotaz od lubosq@seznam.cz

Podle statistik si novoroční předsevzetí dávají až dvě třetiny osob a právě hubnutí patří k nejčastějším. A stejně jako většina jiných předsevzetí, tak i novoroční hubnutí mívá krátké trvání a do měsíce skončí s dietou či cvičením 80 procent lidí, kteří se do toho pustili.
Tím vám nechci kazit chuť ani elán, ale spíš upozornit na to, že pro hubnutí bývá potřebné silnější odhodlání než příležitost nového roku. Podle mých zkušeností jsou v hubnutí nejúspěšnější ženy, které si našly nového partnera. U mužů to bývají častěji zdravotní potíže, které jsou ale často také už pozdním důvodem.
Psychologové obvykle doporučují rozdělit si předsevzetí do několika dílčích fází, pak je naděje na úspěch vyšší. Podle výpočtu body-mass indexu jste s vaší váhou už na hranici závažné obezity. Dosáhnout ideální hmotnosti (ve vašem případě byste měl shodit 20 až 30 kilogramů) je hodně obtížné. Ideální je hubnout maximálně 1 až 2 kilogramy týdně, při rychlejším hubnutím z těla ztrácejí tekutiny a ne tuk. To by konkrétně ve vašem případě znamenalo vydržet hubnout asi půl roku, což ne každý dokáže. Proto si jako novoroční předsevzetí dejte třeba pětikilový úbytek váhy, to je splnitelné. A možná vás úspěch inspiruje v dalším pokračování.
Pivo je jedním z nejkaloričtějších nápojů. V poslední době se stalo špatným zlozvykem pivovarů, že neuvádějí kalorickou hodnotu na pivních obalech. Někdy se píše, že pivo není zdaleka tak kalorické, ale to je omyl. Víno má sice kalorií více, ale nikdo nekonzumuje víno po půllitrech tak, jak se pije pivo. Půllitr piva má 700 až 800 kilojoulů. Je to stejné jako 1 hamburger, který známe jako zdroj zbytečné energie. Takže záleží na počtu piv, které denně vypijeme.
Nebezpečnější pro zdraví je obezita, která se projevuje v pase. To je ten „pivní mozol“, o kterém jste psal. Tato obezita je pro zdraví horší než obezita celková, takže zahájení hubnutí můžete motivovat i zdravotně.
Pokud se týká cvičení, je to sice ideální doplněk při hubnutí. Dá se ale nahradit například rychlou chůzí. To je aktivita při hubnutí ideální.

Vaše dotazy pro dr. Středu posílejte na adresu redakce nebo e-mailujte přímo na dr.streda@gmail.com. Odpovědi najdete každou sobotu v Orlickém deníku.

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D.
Narodil se 5. července 1963. Přednáší lékařskou regeneraci a kosmetiku na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Pedagogické fakultě téže univerzity a na univerzitě v kambodžském Phnom Penhu. Vědecké zázemí má na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT. Je rytířem filipínského Řádu Josého Rizala. Píše odborné knihy, popularizuje zdravou výživu, dietologii a kosmetiku. Vyvíjí léčebné a kosmetické přístroje, dietní preparáty a kosmetické přípravky. Byl jednou ženatý. Má tři děti.