Dotaz čtenářky z Vysokého Mýta minulou sobotu vyžadoval obšírnou odpověď, tak jsem slíbil dokončit ji tento týden. Šlo o povídání na téma hubnutí a konkrétně jsem na tento týden slíbil tipy na to, jak překonat pocit hladu při redukčních dietách…

Při redukčních dietách je pocit hladu nejčastějším nepřítelem, který naše plány na to, jak zhubnout, často zničí. Proto jsou tolik populární diety, které neomezují kalorie a fungují na jiném principu, jako oddělená strava či bodové diety apod. Jejich nevýhoda je v tom, že po jejich skončení se často váha vrací zpět poměrně rychle. Diety omezující přísun kalorií zůstávají stále nejvýhodnější a jejich efekt přetrvává.
Jedinou možností je dosáhnout změny jídelníčku. Naučit se už během redukční diety zařazovat jídla, která zasytí, a přitom nejsou zdrojem kalorií. Znamená to, že takové složky se naučíme používat během diety a v jejich konzumaci pokračujeme i po skončení hubnutí. Z klasických složek je takovou vhodnou látkou vláknina, podobně fungují i některé složky, které jsou v našem jídelníčku nové, např. mořské řasy.
Vláknina je složka potravy, která se nevstřebává. Působením tekutin v žaludku však bobtná, což umožňuje vyvolat pocit nasycení, aniž se zvýšil příjem kalorií. Dostatečné množství vlákniny je v některém ovoci nebo v žitném pečivu. Čistá vláknina se dá koupit i ve formě tzv. kousacích tablet. Tyto tablety se rozkoušou půl hodiny před jídlem a zapijí se dostatečným množstvím tekutin. To způsobí, že vláknina v žaludku nabobtná a my potom sníme o mnoho méně jídla. Bez problémů se tak omezí přísun kalorií, aniž by člověk trpěl hladem. Vláknina působí jednak proti hladu, zároveň však čistí trávicí trakt. Je to také důležitá prevence proti vzniku nádorových onemocnění žaludku. Vlákninové tablety se obohacují o výtažky, které příznivě působí na trávení. Jsou to např. sladkovodní nebo mořské řasy. Nejčastěji se používá Spirulina, někdy její levnější náhražka Chlorella.
Mořské řasy nemusejí být jen příměsí vlákninových tablet. V čisté formě jsou další potravinou vhodnou během redukční kúry. U nás se s nimi setkáváme zatím málo, ale přicházejí např. s rozšiřováním japonské kuchyně. Řasy jsou součásti sushi, kde jich je však jen malé množství. V rámci redukčních kúr a při očistě organismu se používají mořské řasy samostatně, například ve formě pražených destiček, které se konzumují jako přesnídávka nebo svačina. Řasy absorbují z moře řadu minerálů, proto jsou cenným zdrojem stopových prvků. Obsahují mnoho dalších složek. Používají se v tradiční čínské medicíně. Jejich složka označovaná jako fukodany má protirakovinný efekt.

Vaše dotazy pro Dr. Středu posílejte na adresu redakce nebo e-mailujte přímo na dr.streda@gmail.com. Odpovědi najdete každou sobotu v Orlickém deníku.

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D.
Narodil se 5. července 1963. Přednáší lékařskou regeneraci a kosmetiku na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Pedagogické fakultě téže univerzity a na univerzitě v kambodžském Phnom Penhu. Vědecké zázemí má na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT. Je rytířem filipínského Řádu Josého Rizala. Píše odborné knihy, popularizuje zdravou výživu, dietologii a kosmetiku. Vyvíjí léčebné a kosmetické přístroje, dietní preparáty a kosmetické přípravky. Byl jednou ženatý. Má tři děti..