Jak je to s krémy na hubnutí? Připadá mi jako nesmysl, že bych mohla shodit jen pomocí krému. A ještě mám jeden dotaz ke krémům na obličej. Co by měly obsahovat, aby byly doopravdy účinné? V reklamách jsou všelijaké odborné termíny, jako kyselina hyaluronová, lipozomy a podobně. Ale já vůbec nevím, co to vlastně znamená a co doopravdy pleti prospěje a co je jen reklama? (meracelinlove@gmail.com)

Začnu odpovídat od té druhé části dotazu. Zrovna ty dvě látky, které jste vyjmenovala, patří k opravdu účinným složkám v kosmetických přípravcích. Jenže to je spíš výjimka. Většina látek v kosmetice je zbytečná a přidává se hlavně kvůli reklamě. Aby „to znělo“ a zákaznice se měly na co nachytat. Takové složky jako kolagen, většina vitamínů, různé koenzymy apod. se do kůže vůbec nevstřebávají. Kdyby takové krémy byly jedlé, mohla by se do těla účinná látka teoreticky dostat při konzumaci. Přes kůži však neproniknou. V horní vrstvě pokožky existují totiž ochranné systémy, které brání pronikání cizorodých látek do hloubky kůže a do našeho těla všeobecně. Je to hydrolipidová vrstva na povrchu kůže, dále tzv. Szakallova bariéra uvnitř pokožky a další mechanismy. Tyto vrstvy mají za úkol bránit pronikání látek, které k našemu tělu nepatří. Za cizorodé látky považují bohužel i většinu účinných složek z krémů a další kosmetiky. Přírodní krém s výtažky z bylinek působí z hlediska reklamy zajímavě, bohužel se ty výtažky do kůže nedostanou. Bylinky se používají v přírodním léčitelství, tam se ale aplikují na poškozenou či nemocnou kůži. U té ochranná kožní bariéra nefunguje. U zdravé kůže se do hloubky nic nevstřebá.
Existuje několik výjimek – látky, které mají schopnost pronikat i přes kožní bariéru. Jsou to obvykle složky, které jsou živočišného původu. Ideálním zdrojem těchto látek je drůbežářská výroba. Právě kyselina hyaluronová se získává z kohoutích hřebenů, z vajec se vyrábí další pronikající látka – enzym lyzozym, podobně zdrojem pro lipozomy je žloutkový lecitin.
Předchozí řádky jednoznačně odpověděly i na první část dotazu. Hubnoucí krémy jsou nesmysl a nemají žádný efekt. Stejné je to i s krémy proti celulitidě, na zvětšení prsou apod. I kdyby takové přípravky obsahovaly sebelepší látky, které by formovaly postavu, tak se tyto látky přes zdravou kůži vstřebat nemohou. Stačí si uvědomit jednoduchou skutečnost: kdyby doopravdy fungovalo něco, po čem každý zhubne bez práce a bez diet, byl by celý svět plný jen štíhlých lidí. Zatím však je nás, obézních, úctyhodný počet.
Vaše dotazy pro doc.Středu posílejte na adresu redakce nebo mailujte přímo na dr.streda@gmail.com. Odpovědi najdete každou sobotu v našem deníku.

(re)

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D.
Narodil se 5. července 1963. Přednáší lékařskou regeneraci a kosmetiku na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Pedagogické fakultě téže univerzity a na univerzitě v kambodžském Phnom Penhu. Vědecké zázemí má na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT. Je rytířem filipínského Řádu Josého Rizala. Píše odborné knihy, popularizuje zdravou výživu, dietologii a kosmetiku. Vyvíjí léčebné a kosmetické přístroje, dietní preparáty a kosmetické přípravky. Byl jednou ženatý. Má tři děti.