Je pravda, že některá jídla urychlují hubnutí – například ananas, grapefruit nebo mořské řasy? (V.R.)
close zoom_in Zklamu vás, pravda to není. To, co jste vyjmenovala, jsou doopravdy potraviny dietní. Budete-li je konzumovat místo tučných jídel, pak zhubnete. Jinak však hubnoucí proces v těle neovlivňují.
Ananas je zdravý, obsahuje enzymy, vitamíny, železo a zinek. Viděl jsem různé reklamy, které tvrdí, že v ananasu je proteolytický enzym bromelin, který pomáhá hubnout. Je to typické „oblbování“ pomocí cizích slov. Slovo proteolytický má dva základy. Protein je synonymum ke slovu bílkovina, lysis je řecky rozpouštění. Proteolytický pak doslova znamená, že rozpouští bílkoviny. To by ale znamenalo, že odbourává svalovou hmotu, ne však tuk. Takže by to dokonce bylo nebezpečné. Ve skutečnosti bromelin z ananasu neškodí, protože neprostupuje skrz střevní stěnu. A také nemá žádný vliv na metabolismus tuků.
Grapefruit sice také nepomáhá odtučnit, je však ideální jako nízkokalorické jídlo. Jediný plod grapefruitu dovede dobře zasytit, aniž člověk zkonzumoval nadbytečné kalorie. Hořká příchuť grapefruitu pomáhá potlačit chuť na sladké. Takže je to doopravdy ideální dietní potravina. Ale ne složka k urychlení hubnutí.
Pokud se týká řas, je paradoxem, že ty mořské jsou pro hubnutí méně výhodné, než řasy sladkovodní. Pověra o hubnoucím efektu mořských řas na hubnutí vznikla díky obsahu jodu. Ten je součástí hormonů štítné žlázy. Pomalá činnost štítné žlázy by doopravdy zpomalovala hubnutí. Taková porucha je naštěstí spíše vzácná. Jódu máme v běžné potravě dostatek, například i díky tomu, že se klasická kuchyňská sůl obohacuje o jód. Chuť k jídlu však dovede potlačit sladkovodní řasa spirulina, která je zdrojem vitamínů a dalších látek vhodných při redukčních kúrách. Ideální je v kombinaci s vlákninou. Ale nejde o žádné odbourávání tuků uložených v podkoží. Spirulina s vlákninou pomáhají při redukční dietě dřívějším navozením pocitu sytosti.
Pokud potřebujete shodit nadbytečná kila, nezbude vám než začít s klasickou redukční dietou. Ta jako jediná pomáhá tuk odbourat. Pamatujte si, že všechny nabídky, které slibují zázračné úbytky nadváhy nebo revoluční hubnutí jsou jen reklama. A ty nabídky, které slibují, že zhubnete bez jo-jo efektu jsou jen nepravdivá lákadla. Nenalétněte jim.
Vaše dotazy pro Dr. Leoše Středu posílejte na adresu redakce nebo e-mailujte přímo na dr.streda@gmail.com. Odpovědi najdete každou sobotu v Orlickém deníku.

(re)

Doc. MUDr. Leoš Středa, Ph.D.
Narodil se 5. července 1963. Přednáší lékařskou regeneraci a kosmetiku na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Pedagogické fakultě téže univerzity a na univerzitě v kambodžském Phnom Penhu. Vědecké zázemí má na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT. Je rytířem filipínského Řádu Josého Rizala. Píše odborné knihy, popularizuje zdravou výživu, dietologii a kosmetiku. Vyvíjí léčebné a kosmetické přístroje, dietní preparáty a kosmetické přípravky. Byl jednou ženatý. Má tři děti.