Do Dolního Třešňovce v sobotu zamířily desítky lidí. Psí útulek sídlící v této části Lanškrouna totiž pořádal tradiční akci Štěkání a mňoukání na Ježíška. Cíl byl jasný: ukázat veřejnosti útulek, nabídnout jim procházku s pejskem a hlavně nasbírat dárečky v podobě krmiva, čisticích prostředků a dalších nezbytných věcí.

Letos se prostor pod vánočním stromečkem plnil rychle a výsledné sčítání udělalo pracovníkům i dobrovolníkům v útulku radost. Vybralo se totiž 784 kilogramů granulí, z toho 107 kilo těch kočičích. Nechyběly ani konzervy, pamlsky, těstoviny, rýže, hračky, oblečky, obojky, vodítka a další užitečné věci, jako jsou přípravky na odblešení a odčervení, výživa pro klouby, kočkolit, šampony, misky, pelíšky, kočičí záchody a čisticí a úklidové prostředky. „Všem moc děkujeme a podpory si nesmírně vážíme,“ vzkázala Renata Kristková z útulku sídlícího vedle zemědělské školy. Zájem byl i o procházky s pejsky, mnozí se mohli proběhnout mimo kotec.

V útulku je aktuálně třiadvacet psů, v příštím roce se tu chystá rozšíření na útulek pro kočky. „Měli jsme to v plánu už letos, ale rozpočet je vysoký,“ krčí rameny Renata Kristková a dodává, že v příštím roce by chtěli uspořádat také Voříškiádu, která se letos i přes původní plán nakonec nekonala.

Mnoho lidí se v útulku ptalo na týraného Dastyho. Jak je vidět, pejsek je v lepší kondici, výsledky krve jsou ale prý stále na hraně. „Pokrok je ale vidět. V lednu máme naplánovanou návštěvu lékaře,“ uvedla aktuální informace Renata Kristková.

Na vlastní kůži: Nedůvěřivá Aika
Ani letos neporuším tradici a i já beru jednoho pejska na procházku. Renata Kristková mi nejprve slibuje Berušku, ta nakonec ale míří na procházku s dětmi a já dostávám vodítko s Aikou. Zhruba dvouletá fenka je jedním z pěti psů, které státní veterinární správa na podzim odebrala muži z České Třebové. Dvouletá fenka mi příliš nevěří, stále se otáčí zpátky k útulku, nakonec se ale nechá pomazlit. Po necelé půlhodině se vracíme zpět a já ji vracím s přáním, aby brzy našla pána, kterého bude moci zahrnout svou láskou a oddaností.