V následujících týdnech navštívíme města Ústí nad Orlicí, Česká Třebová, Letohrad, Lanškroun, Vysoké Mýto a Králíky. Připomeneme předvolební sliby a porovnáme je s realitou.
Jako první jsme „Inventuru po roce" provedli v Ústí nad Orlicí, kde se letos v létě po opakujících se názorových přestřelkách v zastupitelstvu a na stránkách radničních Ústeckých listů změnila koalice. Zastupitelé Jiří Preclík, Zdeněk Ešpandr a Zdeněk Bílý vystoupili z řad ČSSD a založili Nové Sdružení nezávislých kandidátů, které společně s SNK Oušťáci, KDU-ČSL a ODS tvoří novou radniční koalici. Již bez ČSSD.
Jednou z priorit staronového vedení Ústí bylo dle programového prohlášení dokončení projektové přípravy revitalizace území Perla 01 včetně vypracování investičních záměrů jako podkladů pro dotační žádosti. Jak se záměr daří naplňovat? A jaký obecně byl uplynulý rok v Ústí nad Orlicí? Které investice se podařilo realizovat a jak jsou s nimi občané spokojení? Na to odpovídá nový seriál Deníku.

Uvítáme i vaše podněty z měst, ve kterých provedeme inventuru. Napište nám, co vám u vás schází, co vám vadí, nebo naopak pochvalte, co se povedlo. Pište na sarka.mikulecka@denik.cz.

Ústí nad Orlicí: Oušťáci mají důvěru voličů

Ústí nad Orlicí – Komunální volby v říjnu 2014 bezezbytku potvrdily vedoucí pozici sdružení Oušťáci vedeného starostou Petrem Hájkem. Zisk devíti mandátů z 27 zajistil sdružení nezávislých kandidátů zcela bezkonkurenční pozici pro jednání o koalici.

Úspěch Oušťáků

„Výsledek voleb chápu tak, jak jsem deklaroval, je to vysvědčení pro nás jako pro Oušťáky. Pro mě je to rozhodně zadostiučinění," řekl Orlickému deníku bezprostředně po volbách Petr Hájek. Největší konkurenti neměli až tak velký důvod k radosti, sdružení Ústí 2014 vedené bývalým starostou Jiřím Čepelkou získalo pět mandátů, Nezávislí s podporou TOP 09 v čele s Tomášem Teplým tři mandáty.
Koalici nakonec vytvořili Oušťáci společně s ČSSD, KDU-ČSL a ODS a dohodli se na pokračování již zavedeného modelu vedení města, kdy starostu a místostarostu doplňují dva neuvolnění místostarostové. Starostou byl na listopadovém zasedání zastupitelstva opětovně zvolen Petr Hájek a funkcí se ujali noví místostarostové: Jiří Preclík (uvolněný), Michal Kokula a Matouš Pořický (neuvolnění). Zbývající posty v devítičlenné radě města obsadili Petr Strákoš, Anna Škopová, Pavel Svatoš, Jan Zábrodský a Zdeněk Ešpandr.
Ve vydaném Programovém prohlášení koaličních partnerů pro volební období 2014 – 2018 zaznělo: „Mezi priority investiční výstavby řadíme zejména dokončení projektové přípravy revitalizace území Perla 01 včetně vypracování investičních záměrů jako podkladů pro dotační žádosti, rekonstrukci ulice TGM a ČSA, zateplení ZŠ Komenského – Na Štěpnici, revitalizaci centra městské památkové zóny, rekonstrukci bývalé ubytovny Dukla za účelem startovacích bytů, rekonstrukci hasičské zbrojnice SDH Hylváty, rekonstrukci společenského sálu v Knapovci a aktivní spoluúčast na dokončení projektové přípravy Protipovodňových opatření na Tiché Orlici." Dokument se netýkal jen investic, v dalších kapitolách byly popsány cíle a závazky koalice, které se týkají hospodaření města, bydlení, místní dopravy nebo bezpečnosti ve městě.

Změny v koalici

Konce volebního období se koalice v původní podobě nedožila, letos v létě – po opakujících se názorových přestřelkách v zastupitelstvu a na stránkách radničních Ústeckých listů – došlo ke změně. Zastupitelé Jiří Preclík, Zdeněk Ešpandr a Zdeněk Bílý vystoupili z řad ČSSD a založili Nové Sdružení nezávislých kandidátů, které společně se SNK Oušťáci, KDU-ČSL a ODS tvoří novou radniční koalici. Již bez ČSSD. Trojlístek zastupitelů již nechtěl spolupracovat s předsedou místní organizace ČSSD Jaroslavem Řeháčkem ml. Ústecká ČSSD se tak stala opoziční stranou. Bývalé členy vyzvala, aby odstoupili ze zastupitelstva města a uvolnili posty náhradníkům z kandidátky ČSSD. Podle Jaroslava Řeháčka ml. nový politický subjekt v komunálních volbách nekandidoval, nezískal žádné hlasy, a proto nemá v zastupitelstvu co pohledávat. „Jako zastupitel za ČSSD budu každopádně nadále hájit levicový program, budu otevřeně kritizovat vše, co si kritiku zaslouží, a nenechám se zlákat různými výhodami a výhodičkami, které se těm, kteří drží ústa a krok, nabízejí," řekl Orlickému deníku.

Koho máme na radnici:

Rozdělení „křesel" v ústeckém zastupitelstvu po posledních komunálních volbách:

SNK Oušťáci 9 mandátů
SNK Ústí 2014 5 mandátů
ČSSD 4 mandáty
Nezávislí s podporou TOP 09 3 mandáty
KDU-ČSL 2 mandáty
ODS 2 mandáty
KSČM 2 mandáty
Strana soukromníků ČR 0 mandátů

Vedení radnice:
Petr Hájek (SNK Oušťáci) – starosta města
Jiří Preclík (ČSSD, nyní Nové Sdružení nezávislých kandidátů) – uvolněný místostarosta
Michal Kokula (KDU-ČSL) – neuvolněný místostarosta
Matouš Pořický (ODS) – neuvolněný místostarosta
Petr Strákoš (SNK Oušťáci) – radní
Anna Škopová (SNK Oušťáci) – radní
Pavel Svatoš (SNK Oušťáci) – radní
Jan Zábrodský (SNK Oušťáci) - radní
Zdeněk Ešpandr (ČSSD, nyní Nové Sdružení nezávislých kandidátů) – radní

Kteří komunální politici dostali v posledních komunálních volbách nejvíc hlasů?
Petr Hájek (1907), Zdeněk Velebný (1675), Petr Strákoš (1648), Petr Wagenknecht (1641) – všichni SNK Ouštáci, Jiří Čepelka (1537) – SNK Ústí 2014

MASARYČKA ANEB HLAS LIDU, HLAS BOŽÍ

Vizualizace ulice TGM

V březnu bylo svoláno mimořádné zasedání zastupitelstva, aby opět jednalo o rekonstrukci ulice T. G. Masaryka a kontroverzním obrácení jednosměrného provozu. Původně schválená varianta byla trnem v oku části obyvatel města a živnostníkům, kteří na ulici podnikají. Zastupitelé nakonec rozhodli, že po dokončení stavby zde zůstane vše při starém, tedy provoz bude dál veden od gymnázia směrem do centra.

CHODCŮM PRO RADOST, ŘIDIČŮM K ZLOSTI?

V Cihlářské ulici vzniká bezpečný přechod pro chodce s ostrůvkem.

Se skřípěním zubů vítala řada řidičů bezpečnostní ostrůvky, které v poslední době vznikly na ulicích Tvardkova, Královéhradecká, Moravská a teď naposledy v ulici Cihlářská naproti domovu důchodců. K budování bezpečných přechodů pro chodce město přistoupilo na základě analýzy projektu Město pro lidi. Podle zastánců zvýší bezpečnost chodců, podle odpůrců sníží plynulost dopravy a nehody přibydou.

REKONSTRUKCE NÁDRAŽÍ POTRVÁ DÉLE

Nové železniční nádraží.

Modernizace železničního uzlu v Ústí nad Orlicí nabírá skluz, dokončení stavby bylo zpočátku datováno na březen 2015, komplikace však posouvají dokončení stavby do letošního podzimu. Především jde o opravu nástupiště, které drobně klesá kvůli sesedání podloží. Vícepráce navyšují cenu, zatímco v roce 2013 byly náklady vyčísleny na zhruba 870 milionů, do současnosti už přesáhly miliardu korun.

Radnice pokračuje v přípravě plánů na oživení zkrachovalé textilky

V červnu radnice představila veřejnosti svůj návrh na oživení areálu zkrachovalého textilního závodu Perla 01. Za pomoci investic veřejných i privátních se z ní má stát živé centrum města.
Investice města by měly směřovat do výstavby nového domu dětí a mládeže nebo nových prostor pro Střední školu uměleckoprůmyslovou. Vize počítá také s ambiciozním projektem vybudování IQ centra a Textilmánie, která staví na historické tradici místa. Tvůrci projektu se nechali inspirovat interaktivními zábavně naučnými centry u nás, podle nich by se IQ centrum mohlo svou náplní a aktivitami zaměřovat na školy i veřejnost, interaktivní muzeum Textilmánie pak hravou formou představovat historii textilní výroby a v dílnách umožnit návštěvníkům, aby si mnohé vyzkoušeli. Na místě staré kotelny má vzniknout multifunkční sál. „Je logické a zároveň nezbytné, že pro vlastní realizaci předpokládáme získání dotací z prostředků Evropské unie," říká o regulačním plánu na revitalizaci Perly starosta Petr Hájek.
Rozpracovaný plán definuje vedle veřejných investic také plochy určené pro podnikání, bydlení, řeší dopravu a parkování v místě či veřejnou zeleň. „V současné době je dokončen návrh, který bude projednáván s dotčenými orgány státní správy a zároveň předložen veřejnosti k možnému uplatnění připomínek," podotkl starosta.

ANKETA: Co se vám na Ústí líbí či nelíbí?

Milan Motl
„Nádraží, to je hrozné, a to je už asi půl roku v provozu. Pokud někdo něco začne stavět, měl by si vše nejdřív pořádně prověřit, aby se zbytečně nevyhazovaly peníze. A není to jen nádraží, je toho víc, udělají se ulice a znovu rozkopou…"

Hana Veselá
„Já do Ústí přijedu jen zřídka, ale co můžu posoudit, tak už se hodně změnilo. Co by ještě bylo potřeba? Asi víc míst na parkování."

Matouš Holubář
„Mně se tady líbí. Asi bych uvítal, kdyby odsud bylo lepší napojení na dálniční síť, ale jinak se mi tady žije dobře. Jsem tu spokojený."

Blanka Holmesová
„Ústí nad Orlicí je hezké město, žádnou zásadnější výtku nemám. Možná by mohlo být trošku živější, mohlo by tu být víc akcí."

Kdy vyjdou další díly
Před rokem vrcholily předvolební hony na hlasy voličů. Vítězové loňských komunálních voleb už měli rok na splnění svých slibů, které lidem před volbami dali.
Co se povedlo a co čeká na své řešení? Deník, který denně sleduje dění na radnicích, nyní nabízí shrnutí toho nejvýraznějšího, co se v šesti největších městech okresu od voleb událo. V dalších dílech se zaměříme na města:
24. září Česká Třebová
29. září Letohrad
1. října Lanškroun
6. října Vysoké Mýto
8. října Králíky