Do regionu soudržnosti Severovýchod, který tvoří Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj, půjdou další evropské dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod. Výbor Regionální rady v pátek schválil několik desítek projektů, mezi které budou rozděleny stovky milionů korun: na rozvoj regionálních silnic připadlo více než jeden a půl miliardy korun, na rozvoj měst s více než pěti tisíci obyvateli bylo rozděleno 780 milionů korun.
Výstavbě Kociánky zřejmě nic nebrání
Radost z úspěchu žádosti o dotaci vládne na ústecké radnici. Jak včera na tiskové konferenci vedení města informoval starosta Richard Pešek, město by mělo obdržet dotaci ve výši 37 milionů korun na výstavbu Kociánky, klidové zóny v centru Ústí. Celkový rozpočet akce, která je pro Ústecké jednou z nejzásadnějších investic v tomto volebním období, přitom činí 62 miliony korun. Zbývající finance si chce radnice půjčit. „Jsme připraveni požádat o úvěr až do výše dvaceti pěti milionů korun,“ prohlásil Richard Pešek.
Kociánka má vzniknout v prostoru ohraničeném Hernychovou vilou, základní uměleckou školou, bývalým okresním úřadem, zdravotnickou školou, budovou Policie ČR, gymnáziem a kulturním domem. Autorem projektu je lanškrounský architekt Přemysl Kokeš.
„Tento projekt byl několikrát široce prezentován veřejnosti. Jedenáctého listopadu minulého roku jsme podali žádost o dotaci. Ta byla schválena zastupitelstvem,“ uvedl starosta.
O realizaci investiční akce by měli zastupitelé hlasovat na svém příštím zasedání. „Přirozeně se čekalo na schválení dotace, při nejbližším zastupitelstvu bychom měli realizaci výstavby Kociánky schvalovat,“ doplnil starostu jeho zástupce Luboš Bäuchel.
Příslib štědré dotace ve výši bezmála padesát milionů korun získalo město Letohrad na projekt revitalizace centra města – rekonstrukci „Panského domu“ na Václavském náměstí.
„Přidělení dotace je výbornou zprávou pro celé město a osobně mám velikou radost, jaké podmínky se podařilo získat,“ vyjádřil spokojenost starosta Petr Fiala a pokračoval: „Václavské náměstí si zaslouží opravit tuto dominantu, letohradští občané zase městský úřad, za který se nebudou muset stydět a kde je uvítá vlídné prostředí.“ Letohrad tak přestane být městem s nejhorším městským úřadem v kraji – doposud totiž sídlí v nevlídných prostorách v Komenského ulici, kam se přestěhoval při rekonstrukci zámku.
Na investici v hodnotě 53,3 milionu dá město „z vlastní kapsy“ jen čtyři miliony. Půjde tak o druhou nejvyšší investici ve městě po roce 1989. Reprezentativní prostory nového městského úřadu, kde by měla sídlit i městská policie, by se občanům mohly otevřít už na podzim příštího roku. „Nyní budeme vyhlašovat výběrové řízení na zhotovitele. Akci bychom rádi zahájili na podzim. Věříme, že do roka bude hotovo,“ uvedl včera Petr Fiala.
Investice do sportu i vzdělávání
V konkurenci projektů z celého kraje uspěl i lehkoatletický stadion v Lanškrouně. Investice v hodnotě téměř 47 milionů korun bude podpořena dotací ve výši 43,4 milionu. Choceň získá na revitalizaci svých volnočasových hřišť v hodnotě 23 milionů podporu ve výši 16,5 milionu korun. Zkrátka nepřijde ani Žamberk, který získal 21 milionů korun na budování pěší zóny.
V seznamu schválených projektů z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod figuruje ještě jeden v Ústí nad Orlicí. Střední odborná škola a učiliště automobilní by měly získat sumu 23,57 milionu korun, ta by měla výraznou měrou podpořit realizaci odborného vzdělávacího centra. Celkové výdaje by měly dosáhnout ještě o téměř dva miliony vyšší částky. Podrobnosti k celé věci sdělil včera Deníku ředitel školy Petr Vojtěch: „Vzdělávací centrum bude při naší škole a jedná se o podporu technického vzdělávání a učebních oborů. Jde nám o zpřístupnění technologií jak žákům, tak i veřejnosti. Také jí je naše škola otevřená, týdně tu probíhá pět kurzů školení řidičů, profesní průkazy. Odborné vzdělávací centrum by se mohlo začít využívat v roce 2011.“
(ký, miš, jp)