KLASICKÁ ČESKÁ ŠKOLA

Mateřská škola v Žamberku úspěšně funguje už tři roky, „základka" podle vyjádření firmy sice přebere některé rysy moderních alternativních škol typu Montessori, ale jen doplňkově. „Nebude se jednat o alternativní školu, ale klasickou českou školu, jejíž hlavní devizou bude menší počet dětí na každého pedagoga a nadstandardní vybavení," uvedl mluvčí firmy Ondřej Jireš.

Původním záměrem firmy bylo školu otevřít v Letohradu. Otázka zřízení soukromé školy ale tehdy ve městě vyvolala velkou diskuzi. Rozhodlo až zastupitelstvo, v červnu loňského roku ruku pro zřízení školy zvedlo pouze osm zastupitelů z jednadvaceti. „Převládla obava, že by nová ZŠ ve městě snížila počet žáků ve dvou stávajících státních školách, a tím způsobila pokles jejich úrovně. S tímto argumentem nesouhlasíme. Do prvního ročníku nastoupí deset dětí z okruhu dvaceti kilometrů," nastínil mluvčí. Rodiče školáků zaplatí měsíčně školné tři tisíce korun.

MONTESSORI V JAMNÉM

Novinku připravuje i spolek Je otevřeno, jehož zásluhou se při státní základní škole v Jamném nad Orlicí otevře Montessori třída. „Tato třída bude mít sídlo ´U Tisu´a bude postavena na Montessori principech a respektujícím přístupu k dětem i rodičům," informuje na svém webu spolek, který také od 1. 7. zahájil činnost předškolního klubu.

Podle Montessori pedagogiky se učí i na nestátní Základní škole Na rovině v České Třebové, škola je pobočkou MŠ a ZŠ Na rovině Chrudim.