Okamžitě po kalamitě se začaly odstraňovat škody, v některých lesích na Orlickoústecku stále platí zákaz vstupu do lesů.

Kam nesmíte

Českotřebovsko:
od Srnova u Rybníka až po Třebovice do 27. září 2008

Lanškrounsko:
Damníkov, Rudoltice, Ostrov, Trpík do 2. října 2008
Lokálně zákaz vstupu do lesa vyhlásili i někteří soukromí majitelé lesů na Orlickoústecku.

Pověřené úřady v České Třebové i Lanškrouně ho vyhlásily okamžitě po kalamitě. V sezoně borůvek, dalších lesních plodů i hub to pro veřejnost není příjemné, ale podle ředitelky krajského ředitelství v Chocni Zuzany Neznajové je to nutné: „Riziko úrazu je poměrně velké. Zákaz vstupu může být podle zákona na tři měsíce, lze ho prodloužit. Jak se budou lokality zpracovávat, bude se vstup obnovovat, není zájmem lesy pro veřejnost zavřít.“

Ve státních lesích regionu bouře doprovázená silným větrem k zemi poslala zhruba 340 tisíc kubíků dřeva, což odpovídá roční těžbě na tomto území. „Do pololetí už bylo převážně z nahodilých těžeb zpracováno dalších 158 tisíc kubíků, to byla Emma a další související nahodilé těžby,“ uvedla ředitelka a pokračovala: „Červnová bouře napáchala dvojnásobnou škodu než Emma. Do konce roku bychom měli vytěžit 1,5 násobek roční těžby, a to jsou následky kalamity.“

Na Orlickoústecku byly podle Zuzany Neznajové nejvíc poškozeny lesy kolem Damníkova, kde spadlo asi 45 tisíc kubíků dříví. V regionu bylo nejvíc poškozené Nasavrcko a Ronovsko, kde přírodní živel zpustošil 250 tisíc kubíků dřeva. Pardubický kraj byl v rámci republiky postižen vůbec nejvíc.

„Zákonný termín na zpracování kalamitních těžeb je 31. březen příštího roku, ale naší snahou bude, vzhledem k tomu, že to spadlo v letním období, kdy je nebezpečí kůrovce, zpracovat to co nejrychleji. Zejména aby smrkové dřevo šlo z lesa ven,“ zdůraznila ředitelka Zuzana Neznajová.

„Na druhou stranu tam, kde nebezpečí kůrovce nehrozí, tak zpracování roztáhneme až do konce letošního roku, protože situace na trhu s dřívím je známá, problematická. Nemáme zájem dávat do oběhu další kubíky dřeva, které se odrážejí na jeho ceně na trhu,“ uzavřela Zuzana Neznajová pro Deník.