„Jsem z toho ještě teď v šoku,“ povzdechla si pedikérka Eva Vrátná. Ta během chvilky přišla o všechno. O střechu nad hlavou i živnost. „V sobotu jsme byli naštěstí na návštěvě u rodičů. Já i děti. Pak mi volala sousedka, že mi do baráku zaparkoval autobus. To samé volala i policie. Jeli jsme domů a tam jsme viděli tu hrůzu. Být doma, mohlo to skončit i hůř,“ popsala. 

Navíc dům není bez souhlasu statika obyvatelný. „Už v chodbě nám začalo něco padat. Tak jsme se přestěhovali do náhradního bytu v obci. V domě zůstaly jak moje věci, tak i věci mých dětí,“ povzdechla si Vrátná.

Deník ženu zastihl na obecním úřadě ve Vyskytné, kde řešila náhradní ubytování pro sebe a svoje dvě děti. „Pan starosta mi ochotně nabídl pomoc, jsem mu za to vděčná,“ dodala pedikérka.

Náhradní ubytování 

Informace o nehodě potvrdil Deníku starosta obce Petr Blažek. „Skutečně se to u nás stalo. Dům je v současné době v tak špatném stavu, že v něm statik nedoporučil bydlet. Ženu s dětmi, která v domě žila, ubytováváme v náhradním bytě,“ informoval starosta. Byt je ale bez základního vybavení. Podle informací na sociálních sítích v něm chybí sporák i nábytek.

Rodina tak bude vděčná za jakoukoliv pomoc. A tu bude opravdu potřebovat. Protože dům je neobyvatelný, skončila Evě Vrátné i živnost pedikérky. „Nemám padesát tisíc, abych si otevřela jinou praxi. Navíc přesto, že v domě nebydlím, musím tam dál platit energie. Stejně tak musím hradit energie i v novém bydlení,“ vysvětlila žena.

Jak zdůraznila, je samoživitelka odkázaná jen na sebe. Co ji ale mrzí nejvíc, že z firmy Icom transport, jejíž řidič nehodu způsobil, ji nikdo nekontaktoval, aby se s ní dohodl na nějakém řešení.

Dopravní společnost Icom transport o nehodě ví. „S případem jsme seznámeni, je to věc naší firmy, celou záležitost budeme řešit interně,“ řekla Deníku dispečerka Lenka Olivová z Humpolce.

Řidič nezvládl smyk 

Jak k nehodě došlo, upřesnila policejní mluvčí Dana Čírtková. „Řidič autobusu projížděl v sobotu 25. února odpoledne Vyskytnou ve směru od Jihlavy. Na vozovce dostal smyk, který nezvládl,“ popsala situaci policejní mluvčí. Autobus narazil do rodinného domku a způsobil škodu přibližně za 300 tisíc korun. Nikdo se při nehodě nezranil.

Podobné nehody ale nejsou zas tak neobvyklé. Do stejné situace se dostala před čtyřmi lety i seniorka z Haluzic na Zlínsku. Také jí dům poškodil v únoru autobus, statik označil dům za neobyvatelný, o ženu se postarala obec. Našla jí bydlení v domově pro seniory.