Železnice z Dolní Lipy do Hanušovic a dál do Šternberku si letos připomíná 150 let od založení.

„Je to trať, kde byl téměř ukončen provoz, jednu sezonu úplně, poté byl znovu obnoven o víkendech. Od roku 2015 je to trať, kde kraj s Českými drahami a muzeem zajišťuje nostalgické jízdy parními vlaky,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

V sobotu se proto v Dolní Lipce uskuteční mimořádná akce, která nemá v České republice obdoby. „V Dolní Lipce se sjedou čtyři funkční parní stroje, které na sebe budou navazovat. Nebude chybět ukázka historických motorových strojů a prezentace muzea v Dolní Lipce, které by mohlo být živým muzeem parních strojů,“ dodal Netolický.

Kompletní informace o akci najdete ZDE

Parní vlaky přijedou od Hradce Králové, Olomouce a Ústí nad Orlicí. Zároveň pára pojede také na Štíty a zpět.

Parním vlakem Pardubickým krajem.Parním vlakem Pardubickým krajem.Zdroj: Lukáš Prokeš

Logisticky půjde o náročnou akci. „Snažili jsme se nastavit jednotlivé trasy tak, abychom nabídli možnost zúčastnit se oslav návštěvníkům nejen z našeho kraje. Proto se mohou cestující těšit hned na čtyři parní lokomotivy z několika směrů. Z Pardubic přes Hradec Králové a Letohrad vyrazí lokomotiva Němka, kterou budeme následně využívat v průběhu dne také na kratší jízdy z Dolní Lipky do Hanušovic. Z České Třebové přes Ústí nad Orlicí do Dolní Lipky a vyrazí lokomotiva Skaličák, která nahradí původně avizovaného Velkého Bejčka, kterého nemůžeme využít z technických důvodů. Z Olomouce přes Zábřeh na Moravě a Šumperk přijede Rosnička a lokomotiva Ventilovka bude zajišťovat dvě ranní a dvě odpolední jízdy mezi Dolní Lipkou a Štíty,“ doplnil hejtman.

Šéf šumperských ochránců přírody Slavomír Bušina vysvětluje, proč podali odvolání proti stavebnímu povolení na dva úseky D35.
Dálnice D35 nám nevadí. Napravte chyby, vzkázal aktivista Bušina úředníkům

Kromě provozních parních lokomotiv se cestující mohu těšit také na další exponáty na statických ukázkách.

„V Dolní Lipce zastaví lokomotivy Prasátko, Sergej, Čmelák nebo  Hektor," uvedl obchodní zástupce Českých drah pro Pardubický kraj Josef Huryta. Půjde o nevídaný sraz parních mašin. „Čtyři parní lokomotivy přijedou do Lipky z různých směrů, jeden parní vlak pojede z České Třebové přes Ústí nad Orlicí, kde můžou lidé přestoupit z vlaku ve směru od Prahy. Druhý vlak dorazí od Týniště, kde je přestup z Hradce Králové, spojí se a pojedou spolu nahoru do Dolní Lipky. Od Olomouce je zajištěný parní vlak, který bude do Šumperku tažený elektrickou lokomotivou a odtud bude v parní trakci. Přijede i parní vlak z Polska,“ nastínil akci Huryta.

Spoluorganizátorem akce je také Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku. „Pro návštěvníky budeme mít připraveno několik překvapení z našich sbírek, ale také prezentaci připravovaného železničního muzea v Dolní Lipce, která bude umístěna v budově výtopny, která bude v rámci akce celý den volně přístupná,“ uvedl Michal Bednář ze žamberského muzea. Expozice ve výpravní budově seznámí návštěvníky s historií Moravské pohraniční dráhy.

Program akce:

9:00 Zahájení programu

Statické ukázky techniky, výstava k historii dráhy, prezentace připravovaného železničního muzea, hudební doprovod, občerstvení

10:03 Příjezd parního vlaku ze Štítů

11:10 Příjezd parního vlaku od Pardubic, České Třebové a Letohradu

11:33 Příjezd parního vlaku od Olomouce a Šumperka

12:00 Slavnostní zahájení akce

12:15 Představení Moravské pohraniční dráhy

12:30 Představení parních lokomotiv 431.032, 433.001 a 464.202

12:50 Představení projektu železničního muzea v Dolní Lipce

13:07 Příjezd parního vlaku z Hanušovic

13:10 Odjezd vlaku do Štítů

13:15 Představení Moravské pohraniční dráhy

13:35 Představení parní lokomotivy 555.0153

13:45 Představení muzea ve Slezské Javořině

14:52 Příjezd parního vlaku ze Štítů

15:00 Představení projektu železničního muzea v Dolní Lipce

15:25 Představení Moravské pohraniční dráhy

15:55 Odjezd vlaku směr Letohrad

16:00 Odjezd vlaku směr Šumperk a oficiální ukončení akce