Připraveny pro ně byly kulturní akce, jejichž společným jmenovatelem bylo „Kulturní dědictví v partnerských městech“: výstava fotografií, společenský večer v Kulturním centru, koncerty v rotundě nebo v sále U Sitařů v Kozlově, společný pořad literátů a hudebníků v Modrém trpaslíkovi. Všechny čtyři národnosti byly zastoupeny při společném výstupu na Králický Sněžník i při oslavě desátých narozenin místního stacionáře. Italy nadchl a inspiroval páteční Světový den první pomoci, který se uskutečnil na Starém náměstí.

Lidé mají zájem

„Skoro třicet lidí se podařilo ubytovat v rodinách, což svědčí o zájmu třebovské veřejnosti o mezinárodní partnerství měst,“ uvedla místostarostka Jaromíra Žáčková a pokračovala v hodnocení: „Všichni organizátoři, kteří se zapojili, byli velice zodpovědní, dík zaslouží ředitel domova důchodců, který operativně řešil některé situace. Velice kladně hodnotím, že se zapojili také občané Svinné a Kozlova. A především mě potěšilo, že všichni z České Třebové odjížděli spokojení.“

Letošní Dny partnerství, které pro jejich téma „Kulturní dědictví v partnerských městech“ podpořila Evropská unie, skončily, další setkání přátel čtyř národností se uskuteční zase za rok. Nejbližší společnou akcí bude však již počátkem října návštěva Agrate Brianza.