Projekt,  díky kterému se v jeden čas v naší republice ale i v zahraničí vytvoří jedinečný sbor, jenž zazpívá pět vybraných koled: Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán, Den přeslavný jest k nám přišel, Pásli ovce Valaši, a také „hitovku" Vánoce, Vánoce přicházejí.

Na Orlickoústecku se zpívá potřetí. Při premiéře v roce 2012 se do akce Česko zpívá koledy zapojili fandové koled na třech místech okresu, loni se pak   už   zpívalo   na  jedenácti místech. A to už byl opravdu nějaký sbor! Podle seriózních odhadů ho vytvořilo na osmnáct set zpívajících!

Dnes máme reálnou šanci společně toto číslo překonat. V 18 hodin se totiž začne zpívat v šestnácti městech a obcích Orlickoústecka: v Lukové, České Třebové, Žamberku, Helvíkovicích, Brandýse nad Orlicí, Lukavici, Českých  Heřmancích, Sopotnici, Černovíru, Mladkově, Libchavách, Vysokém Mýtě, Lichkově, Dolní Čermné, Králíkách a v Ústí nad Orlicí. Všude především díky nadšencům z řad různých spolků, klubů, organizací, někde také za podpory městských a obecních úřadů. Stává se pravidlem, že společné zpívání doplní i další program. Projekt Česko zpívá koledy podporuje Český rozhlas, a tak koledy zazní dnes v 18 hodin také na vlnách Českého rozhlasu Pardubice, který v celém Pardubickém kraji vysílá na frekvenci 104,7 FM, na Orlickoústecku můžete vysílání ČRo Pardubice poslouchat na frekvenci 98,6 FM.

Orlickoústecko je bez jakéhokoli přehánění baštou projektu Česko zpívá koledy na východě Čech. Počtem míst, na kterých se zpívá, nemá široko daleko konkurenci. Redakci Orlického deníku zájem o zpívání koled samozřejmě nesmírně těší. Velmi si považujeme všech, kteří věnují svůj čas a energii jak přípravě, tak i samotné realizaci společného zpívání. Dávají tak lidem možnost alespoň na chvilku zapomenout na každodenní starosti, v adventním čase být pospolu, zklidnit se…
Společné zpívání lidem přináší pohodu a pocit sounáležitosti. Jsme přesvědčeni, že tomu tak bude i dnes. Proto vás jménem nadšených organizátorů i jménem redakce zveme na všechna místa, kde se bude zpívat. Věříme, že nebudete litovat, že si společný zpěv všichni užijeme. A pokud nebudete mít možnost přijít, zazpívejte si s Českým rozhlasem doma. I tak budete s námi.