Službu poskytuje Domov u studánky. „Sociálně terapeutické dílny v tuto chvíli slouží pro cílovou skupinu lidí s mentálním postižením, kterým pomáháme získat pracovní dovednosti a návyky tak, aby se postupem času mohli uplatnit na chráněném případně otevřeném trhu práce,“ řekla při otevření dílen ředitelka domova Jitka Beránková.

Sociálně terapeutické dílny sídlí na adrese Ústecká 107 na Parníku v České Třebové. Zájemci si tu mohou v běžné pracovní době koupit výrobky klientů, například svíčky, tašky, keramiku nebo výšivky.

TRANSFORMACE V BĚHU
S rekonstrukcí objektu, v němž je dílna v nájmu, pomohl Pardubický kraj. Jak v České Třebové podotkl krajský radní Pavel Šotola, služba vykrývá bílé místo, na Českotřebovsku chyběla. „Tato služba logicky navazuje na další služby, které Domov u studánky poskytuje, a souvisí i s procesem transformace pobytových sociálních služeb, v tom procesu jsou všechna krajská pobytová zařízení pro osoby se zdravotním postižením,“ řekl Šotola.

Změny se dějí napříč krajem už několik let. „Cílem transformace je, aby uživatelé pobytových služeb nežili v ústavním zařízení, ale v komunitě, v běžném prostředí, v běžných domácnostech,“ uvedl radní.

CHRÁNĚNÉ BYDLENÍ
Podle Pavla Šotoly kraj připravuje stavbu domků chráněného bydlení v Letohradu a ve Svitavách, další žádost o dotaci z evropských fondů se bude týkat objektů pro klienty Domova na hradě Rychmburk. „S náležitou podporou mohou lidé s postižením žít v běžných domácnostech, převzít odpovědnost za svůj život a zvládat péči o sebe a domácnost tak, jak to dělají ti, kdo v ústavech nežijí. Mohou chodit do zaměstnání, pěstovat své záliby nebo se stýkat s přáteli z okolí. Není důvod, aby svůj život trávili ve velkokapacitní instituci, která je v těchto činnostech omezuje,“ vysvětlil podstatu transformace svitavský Domov na rozcestí.