Jablonné investuje

Digitalizaci kina řeklo ano Jablonné nad Orlicí. Město ze svého rozpočtu vyčlenilo na změnu analogového promítacího systému za digitální 2,7 milionu. „Zachovat kino bereme jako  povinnost. Není to investice jen na  tento rok, ale do budoucna,“ řekl o rozhodnutí zastupitelů starosta Miroslav Wágner. Argumentem, proč kino digitalizovat, byla i jeho poměrně slušná návštěvnost, která podle statistik činí v průměru kolem 50 až 60 lidí na jedno představení.
Vedení města Ústí nad Orlicí se k digitalizaci zprvu stavělo rezervovaně. Digitalizace kina Máj v Roškotově divadle by byla příliš nákladná, neodpovídá tomu ani návštěvnost kina. Jako schůdnější se jeví digitalizovat před několika lety modernizovanou Malou scénu. Náklady na digitalizaci kina Máj jsou odhadovány na  čtyři až pět milionů, Malá scéna by přišla na dva miliony. Diskutabilní téma znovu otevřela na svém zasedání rada města. Ústí zvažuje, zda se přihlásí k jedné z posledních výzev pro modernizaci kina.

Připravují podklady

„Teď se pro nás zpracovávají podklady pro podání žádosti o dotaci na digitalizaci Malé scény. V okamžiku, kdy budu mít zpracovanou studii proveditelnosti s rozpočtem, předložím je radě, následně zastupitelstvu, aby v té věci rozhodlo,“ uvedl ústecký starosta Petr Hájek. Zda má město investovat do kina, by mohli zastupitelé řešit už na svém příštím zasedání. (daf)

Kompromis pro zachování kina

Vysoké Mýto – Převod provozování kin na digitální formu je v některých městech, zvláště menších, velký problém současné doby. Digitalizací kina se zabývalo také zastupitelstvo ve Vysokém Mýtě, kde na promítání filmů přicházejí návštěvníci do Šemberova divadla. Akce je rozdělena na digitalizování zvuku a obrazu. V některých místech jsou značné potíže a černé vyhlídky do budoucna související s financováním této modernizace, někde i kino skončí s promítáním, někde se pokoušejí vzhledem k nedostatku finančních prostředků zřizovatele najít odpovídající řešení, třeba i kuriozní. Například v Hejnicích na Liberecku sázejí sportku, aby případnou výhru věnovali na požadovanou digitalizaci.
Vedení Vysokého Mýta požádalo na ministerstvu kultury o dotaci na zvukový systém: dostane dvě stě tisíc korun, ze své pokladny zaplatí tedy už „jenom“ přes čtyři sta tisíc. Na systém zvuku naváže optický řetězec. „Na něj se vypracovala studie proveditelnosti, ta uvádí, že náklady by mohly dosáhnout částky až tři miliony korun. Zjistili jsme, že firma Epson nabízí tuto úpravu za osm set tisíc, což je obrovská úspora. Tato firma v našem kině provede zkušební promítání jednadvacátého března. Nabízí formu 2 D, rozdíl oproti 3 D je v zdroji signálu. Pokud se rozhodneme pro toto řešení, vyloučíme tím premiéry filmů. Jenže premiérové kino není schopné se v Mýtě uživit, tohle je pro nás kompromis a kino zůstane v našem městě zachováno,“ vysvětlil momentální stav místostarosta města František Jiraský.
Digitalizace zvuku je již po soutěži, může se vlastně začít okamžitě zavádět. Obrazový (optický) řetězec zatím nikoliv, ale je prakticky na cestě, možná se bude jednat o několik měsíců, než se zavede. (jko)