Komu bude zakázka přiklepnuta, rozhodli mýtští radní už v červenci loňského roku. Vítězem se stala společnost Fresenius Medical Care – DS.
Orlický deník nyní zjišťoval, jak se věci mají. „Příprava otevření dialyzačního střediska NephroCare ve Vysokém Mýtě je nyní ve fázi dojednávání závěrečné podoby smlouvy, která je – jak to už bývá u zdravotnických zařízení – komplikovaná," nastínil PR manažer společnosti Fresenius Petr Bidlo.

V přípravě je schůzka

Příští týden měla proběhnout schůzka představitelů města se zástupci Vysokomýtské nemocnice, Pardubického kraje a společnosti Fresenius Medical Care – DS, na které mělo dojít k finalizaci smluvních dokumentů. Uskuteční se ale v jiném termínu. „Věříme, že v blízké době dojde k jejich podpisu, tak jak bylo již dříve domluveno," uvedla vedoucí oddělení kanceláře tajemníka vysokomýtského úřadu Marie Lněničková.

Proces se „vleče"

Ačkoli se možná zdá být celá akce zdlouhavá, má to podle Marie Lněničkové své logické důvody. V prostorách, kde má dialyzační středisko sídlit, jsou aktuálně operační sály. „Nemocnice se chce vystěhovat do jiného sálu, který bude předtím rekonstruovat," doplnila s tím, že druhým, spíše vedlejším důvodem zdržení je příprava projektu dialyzačního pracoviště. „Společnost Fresenius si v druhé polovině minulého roku nechala zpracovat studii, na kterou navázala projektovou přípravou. Dialyzační pracoviště bude tedy vybudováno až poté, co si nemocnice zrekonstruuje jiný sál," vysvětlila Marie Lněničková.

Občané, kteří trpí onemocněním ledvin a na dialýzu nyní musí dojíždět do Ústí nad Orlicí, by se nového dialyzačního střediska v Mýtě mohli dle slov manažera společnosti dočkat v prvním čtvrtletí příštího roku. Jakmile totiž dojde k uzavření smlouvy, bude muset vypracovat projektovou dokumentaci a vyhlásit veřejnou soutěž na dodavatele stavebních prací. „Rekonstrukce nebytových prostor určených pro dialyzační středisko bude opravdu rozsáhlá. Náklady jen na stavební práce budou zhruba dvacet milionů korun," uvedl Petr Bidlo a současně upozornil, že ve zmíněné částce nejsou zahrnuty technologie a vybavení.

„Ubezpečujeme všechny občany, že zodpovědné jednání o smlouvě, výběrové řízení na dodavatele stavby i samotnou rekonstrukci opravdu nelze provést rychleji," ujistil zástupce společnosti.

Výhodnější nabídka

Původně se provozovatelem dialyzačního střediska ve Vysokém Mýtě měla stát společnost B. Braun Avitum, rada města se ale poté, co zjistila, že o provozování dialyzační služby ve městě projevil zájem další oprávněný poskytovatel této péče v Pardubickém kraji, rozhodla vypsat řádné výběrové řízení na nájemce zdravotnického zařízení. Rada města nakonec ze dvou návrhů přihlášených do výběrového řízení zvolila ten pro město výhodnější. „Vybraná firma nabízela výrazně vyšší nájem než druhý uchazeč," informoval tehdy městský právník Libor Poláček. Neúspěšným kandidátem se tak stala firma, s níž radnice už dříve jednala. Její podmínky však pro město nebyly výhodné, a proto na ně nepřistoupilo. Neúspěšná firma na výsledek výběrového řízení reagovala dopisem adresovaném městu 10. srpna 2015, kde hrozila žalobou na neplatnost smlouvy. „Vzhledem k tomu že město postupovalo v naprostém souladu se zákonem, vyjádření společnosti jsme v podstatě vzali pouze na vědomí," uvedla ke zmíněnému dopisu Marie Lněničková.